19 Września 2023

Wdzięczni Polskiej Wsi Drukuj

 

Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi” zostało w tym roku zorganizowane 16 września w Miętnem koło Garwolina. Organizatorem wydarzenia był Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński, a gospodarzem Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki. Gośćmi spotkania byli Premier Mateusz Morawiecki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus oraz wiele znamienitych osób. Uczestniczył w nim również Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski.

 

Najważniejsze dla wszystkich rolników święto to wyraz wdzięczności za zebrane plony oraz dowód pielęgnowania tradycji narodowej. Obchody tradycyjnie rozpoczęły się uroczystą mszą świętą odprawioną pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy. Na zakończenie pobłogosławił on bochny chleba, płody ziemi i dożynkowe wieńce. Po mszy korowód z wieńcem dożynkowym przeszedł pod scenę główną. Starostowie przekazali Premierowi chleb dożynkowy, jeden z najważniejszych symboli Święta Plonów.

 

Uroczystości były okazją do licznych wyróżnień i podziękowań tym, którzy działają na rzecz rozwoju polskiej wsi. Nie zabrakło sposobności do bezpośredniego spotkania i rozmów Premiera z rolnikami i kołami gospodyń wiejskich, które podczas wydarzenia zaprezentowały swoje stoiska. Instytucje z otoczenia rolnictwa przygotowały stoiska informacyjne, gdzie na pytania zainteresowanych odpowiadali eksperci. Oczywiście był wśród nich punkt Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa reprezentowanej przez pracowników Oddziału Terenowego w Garwolinie.

 

Oprócz degustacji potraw oferowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, organizatorzy zapewnili też atrakcje kulturalne. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości odbyły się występy zespołów ludowych.


lista aktualności
Rejestr zmian
Podmiot publikujący: PIORIN
Osoba publikująca informację: Agnieszka Bajkowska
Data publikacji informacji: 19.09.2023 00:00
Data aktualizacji informacji: 19.09.2023 08:47
Sprawdź historię zmian