17 Sierpnia 2023

Warto przeczytać! Polecamy artykuł nt. bakteriozy pierścieniowej ziemniaka Drukuj

Doradca okładka źródło:https://modr.pl/doradca (Doradca lipiec sierpień 2023)
Doradca okładka...
Doradca 1 strona artykułu źródło:https://modr.pl/doradca (Doradca lipiec sierpień 2023)
Doradca 1 strona...

W najnowszym Małopolskim Informatorze Rolniczym „Doradca” został opublikowany artykuł pt. „Ograniczanie ryzyka rozprzestrzeniania się bakteriozy pierścieniowej ziemniaka w świetle obowiązujących przepisów prawa” współautorstwa pracowników Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z s. w Karniowicach.

W publikacji tej przystępnie omówiono zagadnienia dotyczące szkodliwości, sposobów rozprzestrzeniania i zwalczania groźnego agrofaga kwarantannowego jakim jest bakteria Clavibacter sepedonicus (sprawca bakteriozy pierścieniowej ziemniaka). Przedstawiono także kwestie związane z bioasekuracją fitosanitarną, której stosowanie w dużym stopniu zabezpiecza miejsce produkcji przed wprowadzeniem różnego rodzaju chorób i szkodników roślin, w tym tych kwarantannowych. Ponadto, uwzględnione zostały zagadnienia związane z nadzorem fitosanitarnym nad produkcją i obrotem ziemniakami w Polsce, w tym zasady przemieszczania ziemniaków w Unii Europejskiej oraz obowiązki dla podmiotów działających w sektorze ziemniaka (producenci, dystrybutorzy), wynikające z przepisów prawa w zakresie zdrowia roślin.

Przedmiotowy artykuł w wersji elektronicznej dostępny jest na stronie Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, pod adresem https://modr.pl/doradca (Doradca lipiec sierpień 2023). Zachęcamy do zapoznania się z tą publikacją. 


lista aktualności
Rejestr zmian
Podmiot publikujący: PIORIN
Osoba publikująca informację: Michał Lipiński
Data publikacji informacji: 17.08.2023 00:00
Data aktualizacji informacji: 17.08.2023 08:42
Sprawdź historię zmian