04 Sierpnia 2023

Warsztaty „Odmiany winorośli i dawne odmiany drzew owocowych z kolekcji IO-PIB oraz ich wymagania agrotechniczne” Drukuj

dr hab. Jerzy Lisek, prof. IO oprowadzający po kolekcji winorośli
dr hab. Jerzy...
Kolekcja winorośli w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach
Kolekcja winorośli...
mgr inż. Grzegorz Hodun pokazujący kolekcję dawnych odmian jabłoni
mgr inż. Grzegorz...
Praktyczny pokaz prawidłowego szczepienia jabłoni
Praktyczny pokaz...

27 lipca 2023 roku w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach zostały przeprowadzone warsztaty, których tematem przewodnim były „Odmiany winorośli i dawne odmiany drzew owocowych z kolekcji IO-PIB oraz ich wymagania agrotechniczne”.

 

Wygłoszono cztery referaty oraz przeprowadzono dwa pokazy praktyczne. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele: Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW, uczelni wyższych, Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Okręgowej Stacji Chemiczno – Rolniczej oraz sympatycy i amatorzy upraw sadowniczych.

 

Na początku warsztatów uczestnikom zaprezentowano zadania Instytutu oraz rolę ochrony zasobów genowych roślin ogrodniczych.

 

Przedstawiony został wykład pod tytułem „Winiarskie i deserowe odmiany z kolekcji winorośli Instytutu Ogrodnictwa-PIB w Skierniewicach”. Wykład ten poszerzał wiedzę w kwestii doboru odmian winorośli pod względem przydatności do uprawy w naszym klimacie, zdrowotności i podatności na najważniejsze choroby oraz wielkości i powtarzalności plonowania. W części praktycznej uczestnicy zwiedzili kolekcję winorośli oraz dowiedzieli się jak przebiega ocena i pielęgnacja krzewów winorośli.

 

Kolejny prelegent, wygłosił dwa referaty, pierwszy dotyczył gromadzenia dawnych odmian drzew owocowych i ich zachowania w kolekcjach, tematem drugiego były charakterystyki wybranych dawnych odmian drzew owocowych. Przedstawiono przebieg procesu tworzenia kolekcji, trudności w identyfikacji pomologicznej oraz w procesie pozyskiwania tych odmian w terenie. Uczestnicy zostali zapoznani z kolekcją dawnych odmian jabłoni oraz z prawidłową techniką szczepienia i okulizacji drzew jabłoni.

 

Warsztaty zostały przygotowane w ramach realizacji jednego z zadań celowych instytutu, które finansowane jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Zdjęcia z warsztatów udostępnione dzięki współpracy z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach.

 


lista aktualności
Rejestr zmian
Podmiot publikujący: PIORIN
Osoba publikująca informację: Bożena Gajewska
Data publikacji informacji: 04.08.2023 00:00
Data aktualizacji informacji: 04.08.2023 10:30
Sprawdź historię zmian