18 Października 2018

W Wiedniu o nowościach w kontroli zdrowia roślin Drukuj

Program trwającego w Wiedniu, dwudniowego posiedzenia szefów służb zdrowia roślin państw członkowskich UE jest zdominowany przez tematy dotyczące nowego prawa regulującego sprawy zdrowia roślin i urzędowych kontroli. W celu ograniczania zagrożeń dla zdrowia roślin, zostaną wdrożone bardziej skuteczne rozwiązania, w tym nowe obowiązki dla krajowych służb zdrowia roślin oraz dla producentów i dystrybutorów materiału roślinnego.  


Zbliżający się termin wejścia w życie nowych przepisów powoduje, że szefowie służb są na bieżąco informowani o zagadnieniach wymagających uzupełnień prawa – zarówno na szczeblu Wspólnoty, jak i krajowym oraz omawiają postęp w przygotowaniach do wdrożenia nowych rozwiązań prawnych. 

 

Austria, jako gospodarz spotkania, zaprezentowała swoje doświadczenia i dotychczasowe dokonania w wykrywaniu szkodników drewna z rodzaju kózkowatych. Niskiej jakości drewno opakowaniowe towarzyszy przesyłkom wszelkich towarów z Azji, regionu licznego występowania wielu gatunków tych szkodników, szczególnie z rodzaju Anoplophora. Ponieważ w Europie owady te znajdują sprzyjające warunki rozwoju, kluczowe znaczenie ma szybkie wykrywanie ich obecności i zapobieganie rozprzestrzenieniu. Działania kontrolne inspektorów ochrony roślin Austrii są wspierane przez specjalnie wyszkolone psy tropiące, które wykrywają charakterystyczny zapach wydzielany przez szkodniki we wszystkich stadiach ich rozwoju. Pokaz pracy psów oraz szczegółowe informacje o metodach ich tresury spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczestników spotkania. O doskonałych efektach pracy czworonożnych inspektorów w kontroli opakowań drewnianych świadczy wysoka wykrywalność szkodników od kilku lat odnotowywana przez austriacką służbę zdrowia roślin.


lista aktualności