05 Lipca 2023

Realizacja zadań PIORiN w rolnictwie ekologicznym w 2022 r. Drukuj

Inspektor PIORiN przy pracy
Inspektor PIORiN...
Logo rolnictwa ekologicznego
Logo rolnictwa...
Inspektor PIORiN przy pracy
Inspektor PIORiN...

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest jednym z urzędów, który ma wkład w działania związane z nadzorem nad rolnictwem ekologicznym.

 

Jedną z podstawowych zasad w rolnictwie ekologicznym jest wykorzystywanie do zakładania upraw materiałów wyprodukowanych w systemach ekologicznych. W sytuacji, gdy materiał siewny albo do sadzenia wyprodukowany metodami ekologicznymi jest niedostępny, rolnik może zwrócić się o zgodę na odstępstwo od tej zasady o czym w Polsce rozstrzygają Wojewódzcy Inspektorzy Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Przed podjęciem decyzji analizuje się, czy spełniono przesłanki do udzielenia odstępstwa.

W 2022 roku wydano 2 224 decyzje na zastosowanie w rolnictwie ekologicznym nieekologicznego materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin, udzielając 5 805 pozwoleń, 76 umorzeń, oraz 182 odmów wydania pozwolenia.

 

Realizując swoje zadnia publikujemy również na stronie PIORiN wykaz dostępnego ekologicznego materiału do reprodukcji roślin, który jest aktualizowany 10 dnia każdego miesiąca.

W roku 2022 w przepisach odnoszących się do rolnictwa ekologicznego miało miejsce wiele zmian, które wpłynęły na realizację zadań PIORiN.

1 stycznia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 . Założeniem tego aktu jest zebranie w jednym miejscu i ujednolicenie przepisów prawnych poruszających temat produkcji roślinnej i zwierzęcej w systemie ekologicznym. W porównaniu do poprzednio obowiązującego prawa wprowadzono brak możliwości wydawania zgody na produkcje ekologiczną z wykorzystaniem konwencjonalnych sadzonek generatywnych.

 

Kolejnym istotnym wydarzeniem była Ustawa z dnia 23 czerwca 2022 r. o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej. W akcie prawnym uporządkowano zagadnienia związane z właściwością wykonawczą poszczególnych zadań i określono kompetencję instytucji państwowych w zakresie kontroli urzędowych w rolnictwie ekologicznym. Wprowadzono również zmiany dotyczące funkcjonowania wykazu materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin (ekologicznego i w okresie konwersji).

 

W ślad za powyższymi zmianami skorygowany został sposób prezentacji danych o materiale przeznaczonym do reprodukcji roślin (ekologicznego i w okresie konwersji. Istotną dla dostawców danych różnicą jest obowiązek aktualizacji informacji o umieszczonym w wykazie materiale co trzy miesiące. Zmieniony został także system gromadzenia danych o dostępnym materiale siewnym wyprodukowanym w systemie ekologicznym, oraz sposób ich publikowania.

Uaktualniono i uzupełniono formularze wniosków o wpis do wykazu, jak i wnioski o zezwolenie na zastosowanie nieekologicznego materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin w rolnictwie ekologicznym tak, aby odpowiadał warunkom określonym w znowelizowanej ustawy.

 

Zaktualizowano treści umieszczone w sekcji „Okienko dla Rolnika” publikowanej na stronie https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-rolnika w sekcji uprawa roślin.

 

Dodatkowe informacje o zadaniach Inspekcji w obszarze rolnictwa ekologicznego publikowane są w sekcji rolnictwo ekologiczne.


lista aktualności
Rejestr zmian
Podmiot publikujący: PIORIN
Osoba publikująca informację: Sebastian Grylewicz
Data publikacji informacji: 05.07.2023 00:00
Data aktualizacji informacji: 10.07.2023 12:40
Sprawdź historię zmian