Przemieszczanie ziemniaków do innych PCz UE Drukuj
Bulwy ziemniaka mogą przenosić wiele agrofagów kwarantannowych, podlegających obowiązkowi zwalczania z mocy przepisów Unii Europejskiej. Jednym z takich agrofagów jest bakteria Clavibacter sepedonicus (sprawca bakteriozy pierścieniowej ziemniaka), która stwierdzana jest w Polsce. Z tego powodu, ziemniaki wyprodukowane w Polsce i przeznaczone do innych państw członkowskich Unii Europejskiej, podlegają pewnym wymaganiom:
- do 14 lipca 2022 r. przesyłka ziemniaków musiała być zaopatrzona w zaświadczenie potwierdzające, że jest wolna od ww. bakterii; zaświadczenie było wydawane po potwierdzeniu spełnienia wymogów, które były określone w rozporządzeniu MRiRW;
- od dnia 15 lipca 2022 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2022/1194 ustanawiające środki w celu zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się Clavibacter sepedonicus. Uwzględniając przepisy tego rozporządzenia:
- przemieszczanie sadzeniaków ziemniaka nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi wymogami w stosunku do warunków swobodnego przemieszania w obrębie Unii, opakowania sadzeniaków ziemniaka zaopatrzone w paszport roślin połączony z etykietą urzędową,
- w przypadku pozostałych ziemniaków (konsumpcyjnych, przemysłowych, tzw. „towarowych”) zaświadczenie zostało zastąpione paszportem rośliny,
- warunkiem wydania paszportu jest wynik badania potwierdzający, że przemieszczane ziemniaki są wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus lub potwierdzenie, że ziemniaki pochodzą z miejsca produkcji zarejestrowanego i nadzorowanego przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa oraz oficjalnie uznanego za wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus.
Od dnia 15 lipca 2022 r. do dnia 30 czerwca 2023 r., przemieszczono z Polski do innych państw UE 12 088 ton ziemniaków „towarowych”, dla których wystawiono łącznie 64 543 paszporty roślin (tabela)
Wysyłka ziemniaków „towarowych” do innych państw Unii Europejskiej realizowana była z terenu 13 województw. Najwięcej paszportów roślin wystawiono w WIORIN z województw: łódzkiego – 29 212 szt., wielkopolskiego – 14 794 szt. i kujawsko-pomorskiego – 10 134 szt. Natomiast jeśli chodzi o tonaż, najwięcej ziemniaków zostało wysłanych z województw: dolnośląskiego – 2 972 t, łódzkiego – 2472 t, lubuskiego – 2144 t i podlaskiego 2055 t.
Krajami, gdzie skierowano największą ilość ziemniaków „towarowych” były: Bułgaria - 3889 t, Rumunia – 3664 t oraz Republika Czeska – 2157 t.
W tabeli przedstawiono wysyłki ziemniaków „towarowych” z Polski w okresie od 15 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. do innych państwa UE w tonach.