13 Stycznia 2023

Pierwsze elektroniczne świadectwo fitosanitarne Drukuj

Świadectwo fitosanitarne
Świadectwo...
Kontrola przedeksportowa
Kontrola...
Wystawianie świadectwa w systemie TRACES
Wystawianie...
Zatwierdzenie świadectwa pieczęcią elektroniczną
Zatwierdzenie...

 

Od początku 2023 roku świadectwa fitosanitarne, towarzyszące roślinom i produktom roślinnym eksportowanym do państw trzecich, czyli spoza Unii Europejskiej, mogą być wydawane przez PIORiN nie tylko w tradycyjnej papierowej formie, ale także w wersji elektronicznej.

 

Pierwsi eksporterzy postanowili skorzystać z tego ułatwienia i 11 stycznia na terenie województwa kujawsko – pomorskiego wystawiono pierwsze elektroniczne świadectwo fitosanitarne. Dokument został wystawiony w systemie TRACES NT (Trade Control and Expert System New Technology) przez upoważnionego pracownika Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy, Oddziału w Bydgoszczy – Panią Alicję Milczarek. Wystawione po raz pierwszy w WIORiN Bydgoszcz świadectwo elektroniczne skierowane było do służb fitosanitarnych Stanów Zjednoczonych i poświadczało zdrowotność kultur tkankowych roślin Jeżówki purpurowej (Echinacea purpurea). Transfer dokumentów przebiegł pomyślnie.

 

System TRACES NT pozwala eksporterom składać wnioski, a organom wystawiać świadectwa fitosanitarne bezpośrednio z aplikacji, co stanowi istotną innowację w wydawaniu tego typu dokumentów. Główny Inspektor Andrzej Chodkowski podkreśla, że takie rozwiązanie konsoliduje i upraszcza dotychczas istniejące systemy w państwach Unii Europejskiej, zwiększa bezpieczeństwo fitosanitarne, a przede wszystkim zmniejsza obciążenie administracyjne dla podmiotów gospodarczych oraz ułatwia handel międzynarodowy.

 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zachęca kolejne podmioty do korzystania z możliwości otrzymania świadectwa fitosanitarnego w formie elektronicznej. Więcej informacji na temat dokumentów wystawianych w systemie TRACES można znaleźć na stronie PIORiN w zakładce „Eksport i Import”.


lista aktualności
Rejestr zmian
Podmiot publikujący: PIORIN
Osoba publikująca informację: Agnieszka Bajkowska
Data publikacji informacji: 13.01.2023 00:00
Data aktualizacji informacji: 01.02.2023 14:52
Sprawdź historię zmian