18 Sierpnia 2023

Otwarcie rynku Wenezueli dla pszenicy konsumpcyjnej eksportowanej z Polski Drukuj

Wenezuela
Spotkanie w...
Wenezuela
Wizyta w porcie...

W związku z zainteresowaniem polskich przedsiębiorców sprzedażą zbóż do Wenezueli Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, także przy zaangażowaniu Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawicieli branży zbożowej min. Polskiej Izby Zbożowo-Paszowej, podjął stosowne działania w celu umożliwienia realizacji eksportu pszenicy konsumpcyjnej na ten rynek.

 

W dniach 2-7 czerwca br. miała miejsce wizyta robocza w Polsce przedstawicieli organizacji ochrony roślin Wenezueli (Instituto Nacional de Salud Agricola Integral - INSAI). Celem tej wizyty była ocena organizacji eksportu zbóż i systemu certyfikacji oraz ustalenie warunków fitosanitarnych eksportu pszenicy z Polski do Wenezueli. Strona wenezuelska zrealizowała audyt w kilku wybranych miejscach m.in. w Oddziałach Granicznych w Gdańsku i Gdyni, gdzie zapoznała się z funkcjonowaniem terminali przeładunkowych w tych portach; w firmie zajmującą się eksportem zbóż; u producenta zbóż i w magazynach zbożowych oraz w akredytowanym laboratorium komercyjnym, realizującym badania na potrzeby skupu ziarna przez firmy eksportujące.

 

W wyniku tych działań polski system organizacji eksportu został przez INSAI oceniony pozytywnie, w związku z tym dopuszczono możliwość eksportu i ustalono wymagania fitosanitarne dla pszenicy konsumpcyjnej eksportowanej z Polski do Wenezueli. Wymagania dostępne tutaj. 

 

 


lista aktualności
Rejestr zmian
Podmiot publikujący: PIORIN
Osoba publikująca informację: Zbigniew Sygut
Data publikacji informacji: 18.08.2023 00:00
Data aktualizacji informacji: 18.08.2023 14:16
Sprawdź historię zmian