19 Czerwca 2023

Obrót środkami ochrony roślin tylko w zarejestrowanych miejscach Drukuj

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie...

Zgodnie z ustawą o środkach ochrony roślin, działalność polegająca na sprzedaży środków ochrony roślin jest działalnością regulowaną i wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorców, którego dokonuje na wniosek przedsiębiorcy właściwy wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa.

 

Rejestr przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania udostępniony jest na stronie internetowej PIORiN: http://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry/

 

Na dzień 31 grudnia 2022 r. łączna liczba przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wprowadzania do obrotu i konfekcjonowania środków ochrony roślin wyniosła 7 018. Zgodnie z ewidencją, obrót środkami ochrony roślin na terenie kraju prowadzony był w 7 807 punktach sprzedaży.

 

Środki ochrony roślin to substancje służące do ochrony roślin uprawnych przed szkodliwymi organizmami, poprzez ich eliminowanie lub ograniczanie możliwości rozwoju. Pozwalają utrzymać rośliny w dobrej kondycji zdrowotnej. Stosowane są w rolnictwie, leśnictwie i ogrodnictwie – zarówno amatorskim, jak i profesjonalnym.

Ze względów bezpieczeństwa, sprzedaż środków ochrony roślin podlega szczególnym regulacjom. Obrót środkami ochrony roślin może odbywać się wyłącznie na zasadach określonych w ustawie o środkach ochrony roślin i podlega nadzorowi ze strony Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

 

Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin jest obowiązany m.in.

  • zapewnić, aby osoby dokonujące zbycia środków ochrony roślin ostatecznemu nabywcy:
    • ukończyły odpowiednie szkolenia w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin,
    • udzielały wszystkich niezbędnych informacji nabywcy środków ochrony roślin, dotyczących zagrożeń związanych ze stosowaniem nabywanych środków ochrony roślin  oraz dotyczących prawidłowego i bezpiecznego ich stosowania,
  • zbywać środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych wyłącznie osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie środków ochrony roślin lub innym dokumentem dającym uprawnienia do stosowania pestycydów,
  • prowadzić i przechowywać dokumentację dotyczącą środków ochrony roślin,
  • w przypadku składania oferty zawarcia umowy na odległość, dotyczącej zbycia środka ochrony roślin, umieszczać w ofercie zbycia tego środka informację, że nabycia środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby: 

a) pełnoletnie, 

b) posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony.

 

Do obrotu handlowego można wprowadzać wyłącznie środki ochrony roślin, które:

  • zostały dopuszczone do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • mają opakowania szczelnie zamknięte i nieuszkodzone,
  • posiadają etykietę w języku polskim, trwale przytwierdzoną do opakowania,
  • spełniają ustalone wymagania jakościowe,
  • nie przekroczyły terminu ważności.

 

Należy podkreślić, że podejmowane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa  działania kontrolne w zakresie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludzi, zwierząt oraz ochronę środowiska naturalnego.

 

W ramach sprawowanego nadzoru Inspekcja obejmuje czynnościami kontrolnymi miejsca, w których jest lub może być prowadzona działalność w zakresie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. Kontrole przeprowadzane są m.in. w hurtowniach, punktach obrotu detalicznego, punktach konfekcjonowania środków ochrony roślin, a także miejscach produkcji środków ochrony roślin. Zakres kontroli obejmuje m.in. kontrolę dokumentacji dotyczącej wprowadzanych do obrotu środków ochrony roślin oraz sprawdzenie posiadania odpowiednich uprawnień do obrotu środkami ochrony roślin. 

 

Ponadto, w trakcie kontroli sprawdzeniu podlega oferowany asortyment środków ochrony roślin, jak również pobierane są próbki środków ochrony roślin do badań laboratoryjnych. 

W 2022 r. przeprowadzono 5 846 kontroli wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. W ramach prowadzonej kontroli jakości środków ochrony roślin zostało pobranych 319 próbek środków ochrony roślin, w tym 246 próbek kontrolnych oraz 73 próbki interwencyjne.


lista aktualności
Rejestr zmian
Podmiot publikujący: PIORIN
Osoba publikująca informację: Grzegorz Gorzała
Data publikacji informacji: 19.06.2023 00:00
Data aktualizacji informacji: 19.06.2023 08:31
Sprawdź historię zmian