19 Lipca 2023

Inspektorzy PIORiN ujawnili próby ominięcia przez Rosję i Białoruś sankcji, nałożonych przez UE Drukuj

Zdjęcie 1
Graniczna kontrola...
Zdjęcie 2
Przesyłka drewna

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dzięki wnikliwej kontroli i zachowaniu czujności, ujawnili i w konsekwencji przyczynili się do udaremnia próby ominięcia sankcji nałożonych przez Unię Europejską (UE) na Federację Rosyjską i Białoruś w związku z agresją na Ukrainę.

 

Proceder dotyczył omijania ograniczeń w zakresie importu z tych krajów do Unii drewna z drzew iglastych (w szczególności drewna sosnowego), które to restrykcje wprowadzono w 2022 roku po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

 

24 lutego 2023 r. ujawniono pierwsze świadectwo fitosanitarne (ŚF), rzekomo wystawione w Uzbekistanie, którego autentyczność wzbudziła wątpliwość po stronie inspektorów Oddziału Granicznego w Koroszczynie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie. Po weryfikacji świadectwa przez organizację ochrony roślin (NPPO) Uzbekistanu okazało się, że jest ono sfałszowane. Dzięki czujności inspektorów OG w Koroszczynie udaremniono kolejne próby nielegalnego wwozu na teren Unii towarów zakazanych (drewna) z wykorzystaniem sfałszowanych świadectw fitosanitarnych, sporządzonych przy wykorzystywaniu wzorów stosowanych w Uzbekistanie jak również w Kirgistanie. W przypadku obu krajów, dzięki współpracy z polskimi placówkami dyplomatycznymi w Taszkiencie i Astanie uzyskano potwierdzenie fałszowania dokumentów. Jednocześnie kwestia zidentyfikowania fałszywych świadectw fitosanitarnych została zgłoszona przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa do Komisji Europejskiej (KE).

 

Postępowanie wyjaśniające przeprowadzone przez Komisję wykazało, że przesyłki zaopatrzone w takie nieoryginalne/ sfałszowane dokumenty były również wprowadzane do Unii przez granice litewską i łotewską. Ustalono także, że ujawnione okoliczności wskazują na działania w celu ominięcia unijnych sankcji nałożonych na Federację Rosyjską i Białoruś w drodze rozporządzenia 2022/355  w zakresie zakazu eksportu drewna o kodzie celnym CN 44.

 

Biorąc pod uwagę podjęte ustalenia, KE zawiadomiła Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Ponadto na podstawie notyfikacji wprowadzonej przez GIORiN do unijnego systemu, wykorzystywanego przez państwa członkowskie do informowania o wykrytych niebezpieczeństwach m.in. w zakresie zdrowia roślin (iRASFF), Komisja podjęła działania skierowane do wszystkich państw członkowskich, tj. wygenerowano alert dla służb celnych, a także zwrócono się z apelem do służb fitosanitarnych o wzmocnienie kontroli w zakresie autentyczności świadectw fitosanitarnych. 


lista aktualności
Rejestr zmian
Podmiot publikujący: PIORIN
Osoba publikująca informację: Zbigniew Sygut
Data publikacji informacji: 19.07.2023 00:00
Data aktualizacji informacji: 19.07.2023 13:58
Sprawdź historię zmian