07 Września 2021

Dożynki Wojewódzkie 2021 Drukuj

Stoisko na dożynkach
fot: Marek Rząsa
Ozdoby dożynkowe
fot: Marek Rząsa
Ozdoby dożynkowe
fot: Marek Rząsa

W dniach 28-29 sierpnia 2021 r. w Toruniu odbywały się Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Toruńskiej. W tych wydarzeniach aktywnie uczestniczyli przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Pan Andrzej Chodkowski - Główny Inspektor był gościem gali konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa „Agricola - Syn Ziemi” w Teatrze Horzycy, podczas której wyróżniono najbardziej przedsiębiorczych i aktywnych społecznie rolników województwa.

 

Tegoroczne dwudniowe uroczystości dożynkowe zorganizowano w samym sercu Torunia. Michał Zaleski Prezydent Torunia powiedział do zebranych „Toruń pachnie codziennie świeżym chlebem, na toruńskich stołach goszczą wszelkie możliwe produkty polskiego rolnictwa, a piernik, symbol Torunia, gdzieżby był, jeśliby nie było mąki, miodu i przypraw.
Z kolei Marszałek Województwa Piotr Całbecki podkreślił więzi, łączące miasto i wieś, szczególnie istotne dla regionu Kujaw i Pomorza, gdzie rolnictwo jest jedną z wiodących gałęzi gospodarki.

 

Dożynkom towarzyszyły liczne wydarzenia kulturalne, występy kapel ludowych, kiermasze
i pokazy. Część oficjalną rozpoczęła msza dziękczynna w Katedrze śś. Janów, skąd  barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej oraz licznie przybyli mieszkańcy regionu.

 

Inspekcja aktywnie uczestniczyła w tych wydarzeniach. Na wspólnym stoisku pracownicy Centralnego Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Wojewódzkiego Inspektoratu w Bydgoszczy mieli okazję zaprezentować działalność Inspekcji. Odwiedzający stoisko byli w szczególności zainteresowani poradami w zakresie zdrowia roślin.

Pliki do pobrania


lista aktualności