04 Października 2021

O projekcie Fitoexport na XXII Międzynarodowej Wystawie Rolniczej Agro-Show 2021 w Bednarach (Relacja WIORiN Gorzów Wlkp.)

W dniach 24-26 września 2021 odbyła się największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie, w Bednarach k. Poznania (https://www.agroshow.pl/agroshow/). Na wystawie tej można zobaczyć aktualną ofertę krajowych producentów maszyn rolniczych, a także przedstawicieli wszystkich czołowych światowych marek maszynowych. Wystawa ta dotyczy także różnych sektorów związanych z rolnictwem m.in. producentów nawozów, nasion, środków ochrony roślin czy producentów wyposażenia budynków inwentarskich. Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW organizowana jest przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych od 1999 roku.

 

AGRO SHOW a PIORiN?

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Zespół Projektowy Teledetekcji z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa prowadzą od 2019 roku działania mające na celu wykorzystanie nowoczesnych technologii teledetekcji w procesie kontroli PIORiN. Dlatego w dniach 25-26 września prezentowane były podczas XXII Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro-Show 2021 w Bednarach zagadnienia oraz wyniki współpracy obu instytucji w ramach programu FITOEXPORT. Na wspólnym stoisku zostało poprowadzone seminarium na temat wykorzystania nowych technologii w trakcie kontroli PIORiN wraz z praktycznym pokazem możliwości wykorzystania dronów (prezentacja dronów).
 

Przedstawicielem WIORiN w Gorzowie Wlkp. był Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Pan Marcin Cyganiak.

 

Autor tekstu: Agnieszka Jaszczur
Autor zdjęć: Marcin Cyganiak