25 Czerwca 2020

Wianki w Krakowie Drukuj

„Wiła wianki i wrzucała je do falującej wody”…

 

 Wianki – to jedna z imprez związanych z letnim przesileniem, kojarzących się nam się z Krakowem, ale nie tylko. Rośliny w tej tradycji odgrywają nieodzowną rolę. W końcu już za dawnych czasów dziewczęta rzucały na wodę wianek upleciony z ziół i kwiatów wierząc, że zostanie on wyłowiony przez młodzieńca, co jednocześnie zwiastowało, że w nadchodzącym roku znajdzie swojego wyśnionego wybranka. 

Wianki to warszawski zwyczaj, który przywędrował do Krakowa w połowie XIX w. od razu zaskarbiając sobie sympatię mieszkańców. W roku 2020 ta typowo plenerowa impreza została przeniesiona do sieci. Za nami CYBER Wianki  – Święto Muzyki, ale i święto roślin. http://wianki.krakow.pl/

I jeszcze więcej o roślinach…

Wianki poświęcone w czasie oktawy Bożego Ciała są symbolem pracy ludzkiej – po dzień dzisiejszy przewiązane tasiemką wiesza się obok drzwi wejściowych, w izbie lub sieni, aby chroniły domostwo przed nieszczęściami. Poświęconego ziela nie można wyrzucić przez cały rok, a po tym okresie należy je spalić i zastąpić nowym.

Tradycyjnie wianki na zakończenie oktawy Bożego Ciała to mięta, rumianek, macierzanka, rozchodnik, kopytnik, jaśmin, koniczyna i dzika róża.

Święcenie wianków, ziół i kwiatów sprawia, że przypominamy sobie o bliskości natury oraz o odwiecznym kontakcie przyroda- człowiek.

Od najmłodszych lat każda dziewczynka plotła wianki, wcześniej – najczęściej z koniczyny i rumianków czy chabrów a dziś... spójrzmy na fotografie na których możemy podziwiać trudną, mozolną ale jakże inspirującą pracę naszej koleżanki z WIORiN Dąbrowa Tarnowska – Pani Magdaleny Płoskonki dla, której rośliny stały się jej życiową pasją.

 

W ramach Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin i jego promocji prezentujemy jej pracę wraz z krótką instrukcją: Jak upleść wianek?

  • wybrać kilka kwiatków z długimi łodyżkami- zapleść/ związać je ze sobą,

  • do tak przygotowanej „bazy” dodajemy kolejny kwiatek, oplatając wokół poprzednich łodyg jego łodyżkę,

  • powtarzać czynność z kolejnymi roślinami, aż do uzyskania pożądanej przez nas długości wianka

  • złączyć ze sobą dwa końce wykorzystując wolne łodygi lub użyć kawałka nitki

 

Dziś wianki znów przeżywają swój okres renesansu i zachwycają swoim pięknem.

Pamiętajmy o roślinach nie tylko w tracie trwania Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin, ale i każdego dnia.


lista aktualności