25 Kwietnia 2021

Ocena polowa materiału szkółkarskiego w 2020 roku Drukuj

Szkółka drzewek owocowych Malus domestica
Szkółka drzewek...
Plantacja mateczna podkładek wegetatywnych  Malus domestica
Plantacja mateczna...

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wykonała w 2020 roku ocenę 699,65 ha upraw kwalifikowanego i elitarnego materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych. W porównaniu z 2019 r., kiedy oceniono 774,98 ha nastąpił spadek ocenianej powierzchni o 8,8%.

 

Największa powierzchnia zakwalifikowanych upraw szkółkarskich była w województwach: lubelskim, mazowieckim, łódzkim i kujawsko-pomorskim.

 

Produkcja materiału szkółkarskiego była prowadzona w 956 gospodarstwach w tym:

  • 39 gospodarstw wytwarzało wyłącznie materiał szkółkarski kwalifikowany;
  • 673 gospodarstwa wytwarzały wyłącznie materiał w kategorii CAC.

 

Największą powierzchnię wśród ocenianych rodzajów materiału szkółkarskiego zajmowały:

  • szkółki drzewek owocowych – 286, 42 ha - (41% całej kwalifikowanej powierzchni upraw szkółkarskich),
  • plantacje podkładek wegetatywnych - 141,07 ha - (20,2%),
  • plantacje sadzonek truskawek - 133,91 ha – (19,1%).

 

Dyrektor Biura Nasiennictwa GIORiN, Pani Anna Kraśniewska poinformowała, że produkcja drzewek kwalifikowanych wynosiła w ubiegłym roku ponad 10 mln sztuk. Najchętniej produkowane były drzewka jabłoni domowej, a do najpopularniejszych odmian jabłoni, które zostały zakwalifikowane należały:

  • Szampion i jego mutanty (Szampion Reno, Szampion Arno, Reno 2) – łącznie stanowiły 12,5% zakwalifikowanych drzewek jabłoni,
  • Golden Delicious i jego mutant Golden Delicious Reinders - łącznie 12,4%,
  • Idared i jego czerwone mutanty (Najdared i Idaredest) - stanowiły 9,1 % zakwalifikowanych drzewek jabłoni.

 

Na dalszych pozycjach klasyfikowała się produkcja krzewów jagodowych w ilości - ponad 4,4 mln sztuk oraz sadzonek truskawek w liczbie ok.87,4 mln sztuk.

 

Biorąc pod uwagę produkcję materiału szkółkarskiego CAC drzewek owocowych jej powierzchnia w 2020 roku równa była 538,1 ha i wynosiła ok. 21,7 mln. sztuk.

 

Podobnie jak w przypadku materiału szkółkarskiego kwalifikowanego, najwięcej wyprodukowano drzewek jabłoni domowej - w ilości 15,2 mln sztuk; kolejno krzewów jagodowych ok. 36,1 mln sztuk oraz sadzonek truskawek w liczbie 156,8 mln sztuk.

 

Reasumując, w skali całego kraju w 2020 roku produkcja materiału szkółkarskiego w kategorii CAC znacznie przewyższała liczbę wyprodukowanego materiału kwalifikowanego.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.


lista aktualności