03 Września 2019

XXI WOJEWÓDZKO-ARCHIDIECEZJALNE DOŻYNKI WIELKOPOLSKIE Drukuj

21 Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie zorganizowane zostały w gminie Siedlec w powiecie wolsztyńskim. Gospodarzami dożynek byli marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, starosta wolsztyński Jacek Skrobisz i wójt gminy Siedlec Jacek Kolesiński. Otwierając uroczystości dożynkowe Marszałek podkreślał, że w obliczu suszy, która dotknęła prawie cały kraj święto plonów ma szczególny wymiar. Rolnicy mają za co dziękować. Plony mimo niesprzyjających warunków są zadowalające. Wielkopolskie święto plonów rozpoczęto mszą świętą, którą odprawił Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański.

 W ramach dożynek odbył się szereg imprez. Między innymi była to Wystawa Rolnicza, w ramach której swoje stoisko zorganizował także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu. Twórcami i gospodarzami stoiska byli pracownicy naszego Oddziału w Wolsztynie pod kierunkiem Pani kierownik Oddziału Katarzyny Chyżewskiej. Na stoisku nie zabrakło ciekawostek, które zainteresowały wielu zwiedzających. Ul pszczeli w barwach PIORiN podkreślał troskę naszego urzędu o dobro pszczół. Kontrole podejmowane przez naszych inspektorów w gospodarstwach rolnych mają na celu zwrócenie szczególnej uwagi rolników na wykonywanie zabiegów środkami ochrony roślin w sposób bezpieczny dla naszych małych przyjaciół. Powiat wolsztyński charakteryzuje intensywna gospodarka rolna i eksport towarów roślinnych, nie brakowało więc pytań o nowe prawo zdrowia roślin. Pracownicy udzielali informacji i rozdawali ulotki informujące o tych zagadnieniach.

Odwiedzający nasze stoisko goście mieli wyjątkową okazję spróbować wykonanych i precyzyjnie ozdobionych ciastek z nazwą PIORiN. Ciasteczka – Piorinki – cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na dzieci i nie tylko, przy stoisku WIORiN w Poznaniu czekały także balony i cukierki.