25 Lutego 2021

TRWAJĄ WIELKOPOLSKIE FORA ROLNICZE ORAGANIZOWANE PRZEZ WIELKOPOLSKĄ IZBĘ ROLNICZĄ JUŻ PO RAZ 14!!! Drukuj

Wielkopolskie Fora Rolnicze to inicjatywa Wielkopolskiej Izby Rolniczej, która rokrocznie, już od czternastu lat, wykorzystuje porę zimową aby zorganizować spotkania z rolnikami i poruszyć tematy związane z rolnictwem. Spotkania organizowane są wspólnie z partnerami instytucjonalnymi w tym Wielkopolskim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, partnerami społecznymi oraz pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Patronat nad tegorocznym cyklem forów objął Minister Grzegorz Puda. Zazwyczaj spotkania odbywają się w poszczególnych powiatach województwa wielkopolskiego. Tym razem jest podobnie. Zaplanowano 15 spotkań obejmujących swym zasięgiem po dwa powiaty każdy.  Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju, fora wyjątkowo odbywają się w formie zdalnej – na zasadzie udziału w bezpłatnych webinariach, po dokonaniu wcześniejszej rejestracji.

Tematyka tegorocznego cyklu forów koncentruje się wokół następujących zagadnień:

  • Krajowy Plan Strategiczny i jego konsultacje,
  • ograniczenia w używaniu środków ochrony roślin w związku z wdrażaniem tzw. Zielonego Ładu,
  • problematyka chorób zakaźnych i bioasekuracja w gospodarstwach rolnych,
  • gospodarska łowiecka i współpraca z kołami łowieckimi,
  • działania uruchamiane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020,
  • omówienie aktualnej sytuacji w rolnictwie oraz bieżących spraw dotyczących funkcjonowania rolnictwa.

Przy organizacji forów oprócz WIORiN w Poznaniu współpracują także inne instytucje, które na co dzień pracują na rzecz rolnictwa, w tym: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, wielkopolskie oddziały ARiMR, KOWR, KRUS, WIW, IOR-PIB, CDR O/Poznań, WODR w Poznaniu, PZŁ, związki branżowe, uczelnie, szkoły rolnicze i inne. Każda z instytucji przygotowała swoją prezentację i nagrała ją w formie filmu. Prezentacje te wyświetlane są w pierwszej części spotkania. Natomiast druga część spotkania to spotkania online z przedstawicielami poszczególnych instytucji. którzy dodatkowo wyjaśniają problemy podnoszone przez słuchaczy w trakcie konkretnych spotkań. WIORiN w Poznaniu w trakcie swojej prezentacji porusza kwestie nowych przepisów fitosanitarnych, kontroli nasiennych pod kątem GMO a także nowych kompetencji w zakresie nawozów, zmiany przepisów dotyczących badań sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin oraz zmiany przepisów związanych z trwającą obecnie pandemią.

Wielkopolskie Fora Rolnicze  to unikalna okazja do wymiany informacji oraz płaszczyzna do dyskusji na temat aktualnych problemów wsi i rolnictwa.

Trwające właśnie spotkania mimo utrudnienia w postaci trybu online notują rekordowe zainteresowanie rolników i wszystkich osób związanych z rolnictwem. W każdym spotkaniu bierze udział ok. 100 słuchaczy, którzy aktywnie zadają pytania na czacie oraz dyskutują na tematy merytoryczne.

W piątek 19 lutego br. odbyło się spotkanie obejmujące swym zasięgiem powiat poznański oraz średzki. Ze strony WIORiN w Poznaniu w spotkaniu uczestniczył Jerzy Koziara – kierownik Oddziału w Poznaniu oraz Greta Żarów pracownik Oddziału.

Harmonogram dalszych spotkań oraz możliwość rejestracji możliwa jest pod linkiem:

https://docs.google.com/forms/d/170dLIXcWybmzlk5o4qLr17rGeHWaz7VZ9FWFYq4ZPPQ/viewform?edit_requested=true

Serdecznie zapraszamy do udziału!!!

 

Autor tekstu i zdjęć: dr inż. Paulina Migdalska-Kustosik

 

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie