09 Lipca 2018

SZKOLENIA PRACOWNIKÓW WIORIN W POZNANIU NA TEMAT ROLI PSZCZÓŁ W ROLNICTWIE I ICH OCHRONY Drukuj

Szeroko pojęta tematyka ochrony zapylaczy - bardzo aktualnego obecnie oraz szeroko dyskutowanego tematu, a także przepisy z zakresu oceny polowej plantacji nasiennych były tematem przewodnim zorganizowanego w dniu 14 maja 2018 r. szkolenia. Spotkanie to zorganizował Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Adam Błochowiak mając na uwadze stałe podnoszenie kwalifikacji i wiedzy inspektorów biorących udział w postępowaniach dotyczących podejrzenia wytrucia pszczół. Upadki rodzin pszczelich są zjawiskiem obserwowanym od dłuższego czasu. Z niepokojem jednak obserwujemy jego intensyfikację na przestrzeni ostatnich trzech lat – podkreślił Wojewódzki Inspektor witając uczestników szkolenia. Oczywiście nie wszystkie upadki spowodowane są środkami ochrony roślin. Duży wpływ na żywotność i kondycję pszczół mają atakujące je choroby a także niewystarczająca opieka pszczelarska podczas zimy. Niemniej jednak przy stwierdzonym upadku rodziny pszczelej w pierwszej kolejności podejrzenia kierowane są w stronę stosujących środki ochrony roślin rolników. Dlatego bardzo istotne jest, aby inspektor biorący udział w postępowaniach wyjaśniających posiadał szeroką wiedzę ogólną na temat pszczelarstwa i zapylaczy.

Historię pszczelarstwa w Polsce oraz rolę pszczół w rolnictwie i zagrożenia wynikające z działalności człowieka przedstawił uczestnikom szkolenia mgr inż. Konrad Kaczmarek, który jest jednocześnie właścicielem pasieki,  rzeczoznawcą z zakresu pszczelarstwa i autorem publikacji z tego zakresu. Na podstawie własnych doświadczeń związanych z postępowaniami wyjaśniającymi a także sądowymi, w których brał udział, unaocznił on słuchaczom jak bardzo agrochemikalia stosowane przez rolników są szkodliwe dla pszczół będących w trakcie dziennego oblotu. Punktem wystąpienia, który wzbudził najwięcej emocji była prezentacja przeszklonego ula. Inspektorzy mieli możliwość obejrzenia „od kuchni” pracy pszczół oraz budowy ula. Wykład zakończony został degustacją miodu i innych produktów pszczelich.

W dalszej części szkolenia przedstawiciele Lasów Państwowych - Nadleśnictwa Lipka – Dominika Nadolna – Specjalista Służby Leśnej oraz Marek Landowski – Leśniczy - przedstawili działania prowadzone pod hasłem „Pszczoły wracają do lasu”. Są to działania podejmowane w ramach projektu Lasów Państwowych „Zdrowa Żywność z Polskich Lasów”. Działania podjęte zostały m in. w związku z narastającym problemem upadków rodzin pszczelich. Bartnictwo już od wieku XVI i XVII było szeroko rozpowszechnione w Polsce. Niestety intensywny rozwój rolnictwa oraz karczowanie lasów przyczyniło się do znacznego zmniejszenia liczby siedlisk pszczół leśnych, przyczyniając się do stopniowego zaniku bartnictwa. Powszechnie wiadomo, że pszczoły są ważnym ogniwem w biocenozie lasu. Wpływają na zwiększenie ilości nasion produkowanych przez liczne gatunki drzew a ich obecność sprzyja naturalnemu odnawianiu się drzewostanu. Zapylane kwiaty drzew i krzewinek leśnych zwiększają plony ich owoców, które z kolei stanowią pokarm wielu gatunków ptaków. Ze względu na tak istotną rolę pszczół w lesie, Polska jako jedyny kraj UE podjęła próbę przywrócenia bartnictwa. W ramach tego działania zakładane są barcie i kłody bartne. Oprócz walorów ekologicznych stanowią one także dodatkową atrakcję turystyczną danego regionu.

W dalszej części szkolenia Kierownik Działu Ochrony Roślin i Techniki WIORiN w Poznaniu – mgr inż. Katarzyna Florczyk przedstawiła procedurę postępowania w sprawie wyjaśniania przyczyn upadku pszczół. W przypadku zgłoszenia podejrzenia wytrucia pszczół środkami ochrony roślin działania kontrolne podejmowane są w ciągu trzech dni od jego otrzymania. Inspektor przede wszystkim przeprowadza oględziny u zgłaszającego upadek pszczół pszczelarza a następnie przeprowadza kontrole u wskazanych potencjalnych sprawców zatrucia. Rozpatrywane jest położenie pasieki oraz pól uprawnych. Sprawdzana jest odległość upraw od pasieki, użyte środki ochrony roślin oraz prawidłowość ich zastosowania. Możliwe jest także pobranie próby roślin lub gleby do badań na obecność pozostałości środków ochrony roślin. Ponieważ przyczyny wymierania rodzin pszczelich mogą być złożone i nie dotyczą tylko zatruć powodowanych przez nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin, nie zawsze istnieje możliwość samodzielnego wyjaśnienia sprawy. Pracownicy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w ramach posiadanych kompetencji uczestniczą także w postępowaniach wyjaśniających w ramach prac komisji powoływanych przez właściwe miejscowo organy gminy.

Na zakończenie szkolenia Kierownik Działu Nadzoru Nasiennego WIORiN w Poznaniu – mgr inż. Maria Szczepanek przypomniała przepisy z zakresu oceny polowej plantacji nasiennych. Oceniła także i przekazała uwagi dotyczące pracy kwalifikatorów polowych za 2017 r.

Na zakończenie odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy potwierdzali wagę omawianych problemów i w ich świetle podkreślali rosnącą potrzebę poszerzania wiedzy w zakresie ochrony pszczół oraz podnoszenia świadomości rolników o ich roli w rolnictwie i środowisku naturalnym.