29 Października 2020

ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW - PERMAKULTURA JAKO MODNY SPOSÓB NA ZDROWE WARZYWA Drukuj

Ogród warzywny pozbawiony chemii, prowadzony zgodnie z naturą to zdrowe warzywa. Wszyscy podnoszą, że warzywa w handlu drożeją, a jednocześnie od wielu lat obserwuje się odejście od ogrodów przydomowych. Powodów jest wiele, głównie słyszy się ten, że prowadzenie ogrodu warzywnego, to mnóstwo pracy, na którą w pędzie dzisiejszego życia nie ma czasu. Czy na pewno tak jest? Tym artykułem wykażę, że nie jest to tak trudne, nie wymaga tyle pracy, a korzyść i satysfakcja ze zjedzenia wyhodowanych przez siebie pomidorów, marchwi czy ogórków rekompensuje poświęcony na uprawę czas, a smak takich warzyw wielu przeniesie do czasów dzieciństwa.

Co zrobić? Dobrym i coraz częściej wykorzystywanym obecnie rozwiązaniem jest stworzenie ogrodu prowadzonego w PERMAKULTURZE. Słowo PERMAKULTURA pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów: permanent – ciągły, agriculture – rolnictwo, uprawa. Luźno tłumacząc jest to stała uprawa, uprawa ciągła.

Wystarczy zmienić trawnik na grządkę warzywną najlepiej taką bez plewienia, podlewania przekopywania. Pozwolić zadziałać naturze, docenić resztki organiczne dla wzbogacenia podłoża i ograniczenia parowania wody. Trochę trudno będzie przyzwyczaić się do takiej brzydko wyglądającej grządki prowadzonej w permakulturze, szczególnie dla osób, które patrzyły na pięknie przystrzyżony trawnik. Należy pamiętać, że obserwujemy pustynnienie wielu regionów i walczymy o każdą kroplę wody, a dzisiaj utrzymać piękny trawnik przy jej deficycie nie jest łatwo. Grządka warzywna prowadzona w permakulturze, przy wykorzystaniu naturalnie zachodzących procesów, z udziałem organizmów glebowych, odpowiednio dobranych gatunków roślin, zasiana, posadzona oraz pielęgnowana w odpowiednim terminie, pozwoli cieszyć się zdrowymi warzywami.

Jeśli ktoś nie wierzy w to, to wystarczy spojrzeć na naturalny, prawdziwy las, łąkę, naturalne zadrzewienia, to przykłady miejsc, które funkcjonują doskonale mimo braku znaczącej ingerencji człowieka. Podobnie jest w ogrodzie permakulturowym.

Chcąc założyć taki ogród rezygnuje się, lub ogranicza przekopywanie gleby. Zakładanie rabat bez przekopywania, jest prostsze, mniej pracochłonne, a równie efektywne. Wystarczy wyznaczyć miejsce, oczyścić je ze śmieci i kamieni, przykryć kartonem, wysypać przygotowane wcześniej podłoże (kompost, obornik) i wysiać nasiona. Wystarczająca warstwa obornika przemieszanego z kompostem to min. 15 cm, jednak grubość tej warstwy zależy od tego jaki system korzeniowy wytwarzają rośliny, które uprawiamy na takich rabatach. Co roku należy uzupełniać podłoże min. 5 cm warstwą nowej ściółki.

Ogród permakulturowy jest bogaty w owady i zwierzęta, dlatego warto rozstawić lub rozwiesić w ogrodzie domki dla owadów, budki lęgowe, karmniki, a także domki dla jeży i inne konstrukcje, sprzyjające zwierzętom, ptakom, owadom. Równie pożądane jest pozostawianie w ogrodzie liści, stosów gałęzi, spróchniałych pni, czy zaschniętych na rabacie bylin. Wszystko to będzie stanowiło bezpieczne schronienie dla organizmów, które w ogrodzie wykonują dużą część pracy ogrodnika np. zapylanie czy niszczenie form zimujących szkodników.

Propagowanie i zakładanie ogrodów prowadzonych w permakulturze ma szczególne znaczenie obecnie, kiedy na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin (MRZR). W trakcie jego trwania podkreślane jest jak bardzo ważne dla zdrowia konsumentów czyli dla zdrowia każdego z nas są zdrowe rośliny, uprawiane w sposób naturalny, nie powodujący zanieczyszczeń środkami ochrony roślin, a także wolne od chorób i szkodników. Prowadzenie ogrodu w sposób permakulturowy świetnie wpisuje się w idee promowane w trakcie MRZR. Wiele szczegółowych artykułów na ten temat można znaleźć w internecie.

A co jeśli nie ma się możliwości założenia własnego ogrodu? Nic prostszego oczywiście można zaopatrzyć się w sklepie. Jest jednak alternatywa. Jeśli chce się poznać zapomniane smaki warzyw, a jednocześnie wspierać lokalnych producentów należy kupować produkty od miejscowych rolników. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z jednostkami doradztwa rolniczego uruchomiło platformę internetową, w której znajduje się szeroka oferta polskich produktów, w tym warzyw i owoców ze wszystkich województw. Platforma dostępna jest na stronie polskiebazarek.pl. Wyboru konkretnego województwa dokonuje się za pośrednictwem interaktywnej mapy. Jest to stosunkowo nowe narzędzie ale gama produktów i oferujących je podmiotów jest na bieżąco poszerzana. Platformę reklamuje hasło „Cudze chwalicie, swoje poznajcie” i trudno się nie zgodzić z tym jakże starym polskim powiedzeniem.

 

Autor tekstu: Bogusława Świątek

Autor zdjęć: Grzegorz Cetner

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie