14 Października 2020

SADZIMY i MY! ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA i MIĘDZYNARODOWY ROK ZDROWIA ROŚLIN w WIORIN w POZNANIU Drukuj

Światowy Dzień Drzewa (Arbor Day) to międzynarodowa akcja sadzenia drzew, odbywająca się w coraz liczniejszych krajach. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Inicjatorem Dnia Drzewa był Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, znawca i miłośnik przyrody. W 1872 r. zwrócił się z apelem do rodaków, by 10 kwietnia każdy kto może, posadził choć jedno drzewo. Argumentował, iż „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się z szerokim odzewem i od tamtego czasu w USA zasadzono ponad milion drzew. Idea Mortona trafiła do Europy w 1951 roku. Na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) postanowiono, że we wszystkich krajach członkowskich każdego roku obchodzony będzie Światowy Dzień Drzewa. W Polsce dzień ten odbywa się od 2002 r i ustalono, że będzie przypadał w dniu 10 października. Jego organizacją zajmują się stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, której towarzyszy program edukacji ekologicznej.

            W bieżącym roku Światowy Dzień Drzewa zbiegł się z obchodami trwającego obecnie Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin i pracownicy WIORiN w Poznaniu postanowili włączyć się do akcji sadzenia drzew. Spotkanie pod hasłem SADZIMY i MY zorganizowane zostało na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko. Przybyłych na miejsce inspektorów i leśników powitał Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Adam Błochowiak wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Łopuchówko Tomaszem Markiewiczem. Podkreślali znaczenie lasów dla utrzymania życia na Ziemi, potrzebę starań o kondycję drzew, a w tym kontekście  także wagę ich ochrony przed chorobami i szkodnikami. Przypomniano, iż oprócz wytwarzania tlenu, drzewa przyczyniają się do eliminowania toksyn z atmosfery, czyli mają znaczący wkład w oczyszczanie powietrza, którym oddychamy. Jeden buk pospolity potrafi wytworzyć 1.200 litrów tlenu w ciągu godziny!

W dalszej części spotkania dr hab. Monika Dering z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk wygłosiła bardzo interesujący wykład dotyczący badań nad organizmami genetycznie zmodyfikowanymi (GMO) w leśnictwie. Omówiła historię tych badań, ich znaczenie poznawcze  i praktyczne oraz nakreśliła perspektywy związane z możliwością wykorzystania wyników badań przy doskonaleniu np. biologicznych metod ochrony roślin.

Po wysłuchaniu wystąpień pracownicy WIORiN w Poznaniu ochoczo wzięli się do pracy i po krótkim fachowym instruktażu ze strony leśników, w czasie ok. 2 godzin posadzili sadzonki dębów na obszarze 0,5 ha. Relację z tego wydarzenia można obejrzeć na poniższym filmie. Zapraszamy do obejrzenia.

 

 

 

 

 

Autor tekstu i zdjęć: dr inż. Paulina Migdalska-Kustosik

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie