25 Stycznia 2018

POSIEDZENIE ZESPOŁU WOJEWÓDZKIEGO POREJESTROWEGO DOŚWIADCZALNICTWA ODMIANOWEGO Drukuj

24 stycznia 2018 r. w Sali Konferencyjnej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu odbyło się posiedzenie Zespołu Wojewódzkiego Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego.

Posiedzenie otworzył oraz prowadził Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Pan Adam Błochowiak – wiceprzewodniczący wielkopolskiego Zespołu PDO. Po omówieniu porządku dziennego obrad Pan Adam Błochowiak przedstawił prezentację dotyczącą nasiennictwa w Wielkopolsce w 2017 r., w której porównał areał plantacji nasiennych w Wielkopolsce w latach 2012-2017 w stosunku do całego kraju oraz omówił jak kształtowała się struktura upraw nasiennych roślin rolniczych w kraju i w Wielkopolsce w roku ubiegłym. Jak co roku zarówno w kraju jak i w Wielkopolsce dominowały uprawy zbożowe. W samym województwie były to 1124 planacje stanowiące 17% wszystkich plantacji w kraju. Zajmowały w sumie 18 017,88 ha. Tradycyjne dla Wielkopolski ziemniaki uprawiane były na 279 plantacjach stanowiących 14% ilości plantacji krajowych. Prowadzący przedstawił udział plantacji ocenianych przez kwalifikatorów urzędowych i akredytowanych w 2017 r.

W dalszej części posiedzenia Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Beer wręczył nominacje nowym członkom Zespołu Wojewódzkiego Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Nominacje otrzymali: Pani Agnieszka Łuczak, Pan Jerzy Kostrzewa oraz Pan Jan Kroehnke.

Następnie Kierownik Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Śremie – Wójtostwie Pani Justyna Rejmaniak będąca Kierownikiem Jednostki Koordynacyjnej PDO przedstawiła sprawozdanie z realizacji zadań w roku 2017.

W trakcie posiedzenia obradujący Zespół Wojewódzkiego Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego ustalił:

  • dobór odmian do doświadczeń PDO na rok 2018,
  • liczbę i lokalizację doświadczeń PDO z roślinami jarymi na rok 2018,
  • Listę Odmian Zalecanych (LOZ) do uprawy na obszarze województwa na rok 2018,
  • lokalizację doświadczeń rozpoznawczych z odmianami roślin jarych z CCA w 2018 r.

Na zakończenie posiedzenia omówiono problem finansowania realizacji doświadczeń PDO, upowszechniania otrzymanych wyników na stronie internetowej i w publikacjach.

 

Autor: Paulina Migdalska-Kustosik