23 Stycznia 2020

POSIEDZENIE WOJEWÓDZKIEGO ZESPOŁU POREJESTROWEGO DOŚWIADCZALNICTWA ODMIANOWEGO Drukuj

W dniu 21 stycznia 2020 r. w Auli imienia prof. W. Węgorka Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele WIORiN w Poznaniu: Agnieszka Sip - Główny Specjalista w Dziale Nadzoru Nasiennego i Adam Błochowiak - Wojewódzki Inspektor. W czasie posiedzenia Zespołu ustalono plan doświadczeń PDO z roślinami jarymi w sezonie 2020, dokonano doboru odmian do doświadczeń oraz ustalono Listy Odmian Zalecanych (LZO) do uprawy na terenie Wielkopolski w 2020 roku.

Członkowie Zespołu w czasie dyskusji uzasadniali potrzebę stworzenia w przyszłości Listy Odmian  Zalecanych kukurydzy do uprawy na terenie województwa wielkopolskiego, z podziałem do produkcji na ziarno i na kiszonkę. Wielkopolska posiada największą powierzchnię uprawy kukurydzy w Polsce i powierzchnia ta stale się zwiększa, stąd też potrzeba dostarczenia rolnikom rzetelnej, obiektywnej informacji na temat przydatności poszczególnych odmian do warunków klimatyczno - glebowych Wielkopolski. Właściwy dobór odmiany do warunków miejscowych jest jedną z podstawowych zasad integrowanej ochrony roślin. Zapewnia uzyskanie zdrowych, dobrze rozwijających się roślin dzięki wykorzystaniu możliwości genetycznych odmiany, pozwala także  ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin.

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Adam Błochowiak, który jest Wiceprzewodniczącym Zespołu, przedstawił zebranym genezę ustanowienia i cele ogłoszonego przez 73. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych roku 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin (MRZR). Zaprosił zebranych do współpracy w projektach organizowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa w ciągu całego roku. Szczególną uwagę zwrócił na rolę człowieka w rozprzestrzenianiu organizmów szkodliwych dla roślin. Globalizacja handlu i mała świadomość społeczeństw odnośnie możliwości ograniczania negatywnej roli człowieka w tworzeniu zagrożeń dla zdrowia roślin, są powodem zwiększonych strat w produkcji roślinnej i środowisku. Celem ustanowienia Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin jest podniesienie świadomości ludzi na całym świecie na temat ochrony roślin, w tym podkreślenie znaczenia międzynarodowych, regionalnych i krajowych służb działających na rzecz zdrowia roślin.  Organizacje ochrony roślin chcą wykorzystać okazję, jaką jest MRZR 2020, do mobilizacji rządów, przemysłu, rolnictwa, organizacji społecznych, naukowców i społeczeństw do wspólnej pracy w tym zakresie.     

                     Chroniąc rośliny chronisz życie   

 

Autor: Agnieszka Sip – Główny specjalista DNN

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie