06 Marca 2018

PÓŁMETEK CYKLU SPOTKAŃ „WSPÓLNIE DLA WIELKOPOLSKIEJ WSI” Drukuj

W dniu 15 lutego 2018 r. w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczytnikach odbyło się 18 spotkanie z cyklu „Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”. W spotkaniu udział wzięli jak zawsze przedstawiciele wszystkich instytucji działających na rzecz wsi i rolnictwa tj.: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii,  Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ze strony Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu w spotkaniu udział wziął Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Adam Błochowiak. W swoim wystąpieniu pt. „Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa dla rolnictwa” przedstawił główne obszary działalności Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa czyli:

  • nadzór nad zdrowiem roślin,
  • zapobieganie zagrożeniom dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska, związanym z obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin,
  • nadzór nad wytwarzaniem, oceną, obrotem i stosowaniem materiału siewnego.

Wojewódzki Inspektor szczególnie podkreślił, że wymienione kwestie są niezmiernie istotne w kontekście rozwijającego się intensywnie eksportu polskich produktów pochodzenia roślinnego i budowania pozytywnego wizerunku Polski jako budzącego zaufanie eksportera żywności. Zaznaczył jednocześnie, że badania prób płodów rolnych pobieranych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa corocznie wykazują obecność pozostałości środków ochrony roślin w części prób. W wielu przypadkach są to pozostałości preparatów niedopuszczonych do ochrony danej uprawy. Smutnym i bardzo niepokojącym faktem jest stwierdzanie w około 6-7 próbach rocznie przekroczeń NDP (najwyższych dopuszczalnych poziomów) pozostałości środków ochrony roślin w badanych próbach.

Na zakończenie swojego wystąpienia Wojewódzki Inspektor zaznaczył, iż chcąc wprowadzać do obrotu i eksportować wyprodukowaną w swoim gospodarstwie żywność, a także bez zakłóceń otrzymywać dopłaty bezpośrednie należy:

  • stosować kwalifikowany materiał siewny,
  • monitorować zdrowotność plantacji,
  • prawidłowo stosować środki ochrony roślin.

W trakcie dyskusji, Wojewódzki Inspektor odniósł się do wypowiedzi rolników dotyczących przemieszczania polskich ziemniaków na rynku Unii Europejskiej. Podkreślił wagę właściwego przygotowania partii bulw do wysyłki w zakresie etykietowania opakowań, badania na obecność bakterii Cms i zaopatrzenia przesyłki w stosowne dokumenty potwierdzające status zdrowotny bulw ziemniaka. Zagadnienia te mają podstawowe znaczenie dla utrzymania rynków zbytu polskich ziemniaków.

Spotkanie zorganizowane w OSP w Szczytnikach, podobnie jak pozostałe spotkania, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Frekwencja wyniosła ok. 100 osób. Wiele zagadnień poruszanych przez rolników było wyjaśnianych na bieżąco. Warte podkreślenia jest bardzo dobre przygotowanie sali, przez organizatorów spotkania,  pod względem organizacyjnym i ogrzewania.

Kolejne spotkania zgodnie z dołączonym harmonogramem. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!!!!

Pliki do pobrania