02 Marca 2021

NASZA BESTYJKA – MASKOTKA MIĘDZYNARODOWEO ROKU ZDROWIA ROŚLIN - SPĘDZIŁA INTENSYWNIE CZAS W ODDZIALE W GOSTYNIU Drukuj

Dzień dobry,

witam Was ponownie! To ja - Maskotka Beastie the Bug. Jak już wiecie jestem symbolem Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin. Przyjechałam do Oddziału w Gostyniu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu w Tłusty Czwartek. Inspektorzy zachowując tradycję poczęstowali mnie pysznymi  pączkami. Po tym słodkim poczęstunku udałam się na krótki odpoczynek na specjalnie przygotowanym dla mnie hamaku. Ta błoga chwila nie trwała jednak zbyt długo, gdyż mili gospodarze zorganizowali dla mnie śniegowe szaleństwo. Zobaczcie na zdjęciach!

W kolejnym dniu wizyty nie było już tak „słodko i kolorowo” i trzeba było wziąć się do pracy. W największej cukrowni w Gostyniu pobieraliśmy próby materiału siewnego buraka cukrowego. Potem udaliśmy się do firmy, gdzie kontrolowaliśmy reeksport bawełny do Ukrainy oraz prawidłowe oznakowanie palet, zgodnie ze standardem ISPM 15. Zostałem też zaproszony do Laboratorium akredytowanego firmy prowadzącej gospodarstwo rolne gdzie bardzo miłe Panie laborantki pokazały mi jak określa się siłę kiełkowania nasion oraz jak przy użyciu nowoczesnej lupy bada się czystość danej próbki nasion.

Odwiedziłam też kilka ciekawych miejsc w Gostyniu: Bazylikę na Świętej Górze w Gostyniu należącą do najpiękniejszych barokowych kościołów w Polsce. Klasztor jest nie tylko szeroko znanym sanktuarium maryjnym. Słynny jest przede wszystkim z największej kopuły w Polsce (17 m średnicy, 50 m wysokości) oraz corocznego festiwalu muzyki oratoryjnej Musica Sacromontana. Miało tu również dochodzić do cudownych uzdrowień. Z połowy XVI wieku pochodzi cudowny obraz Matki Bożej, który stał się celem pielgrzymek. Z rozmów Inspektorów zrozumiałam, że Bazylikę odwiedził też w październiku 2016 r., w czasie wizytacji Oddziału, Naczelny przełożony tutejszych Inspektorów Pan Tadeusz Łączyński – Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Obejrzałam także słynną gostyńską „Cukierniczkę” - betonowy silos do magazynowania cukru - zlokalizowany na terenie Cukrowni Gostyń. Zbudowany w 2013 obiekt jest największym silosem cukrowniczym w Polsce. Wysokość z kopułą wynosi 72,5 metra, sama kopuła to 15 metrów, a średnica 50 metrów i może pomieścić do 80 tysięcy ton cukru.

Na rynku w Piaskach przysiadłam na ławeczce z rzeźbą  błogosławionego Edmunda Bojanowskiego w otoczeniu dzieci. Całość rzeźby wykonana jest z brązu. Edmund Bojanowski był wielkim społecznikiem, założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny. Zasłynął jako twórca ochronek dla wiejskich dzieci.

Zwiedziłam też gostyński rynek, na którym znajduje się pomnik postawiony w hołdzie obywatelom ziemi gostyńskiej zamordowanych przez hitlerowców w dniu 21.X.1939 r. wraz z ich nazwiskami oraz stojąca na wysokiej kolumnie figura Serca Jezusowego, która została odbudowana po latach systemu komunistycznego i odsłonięta 11 listopada 2000 r. Pierwszy pomnik Serca Jezusowego stanął na gostyńskim rynku w 1929 r. Nie przetrwał jednak czasów wojny. Hitlerowcy zwalczający wszelkie symbole polskości i wiary zniszczyli go w 1940 r.

Zostałam też zabrana na wysokie wzgórze zwane Górą Zamkową, na którym wznosi się pomnik Bohaterów Ziemi Gostyńskiej. Monument odsłonięty został w 1974 r. ku czci poległych gostynian w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim oraz w czasie II wojny światowej. Stojąc przy pomniku, podziwiałam  panoramę pięknego wielkopolskiego miasta.

Pożegnanie było smutne L.  Inspektorzy pokochali mnie całym sercem, a na Walentynki
w prezencie dostałam czerwone  serduszko, które zabiorę w dalszą podróż…

                                                                                                               

Pozdrawiam Was serdecznie,

 Beastie the Bug 😊     

                                                                                         

Autorzy tekstu i zdjęć: Anna Lutyńska, Danuta Materkowska, Agnieszka Gajowczyk, Janusz Maćkowiak

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie