06 Grudnia 2018

NARODOWA WYSTAWA ROLNICZA w Poznaniu Drukuj

Pomysłodawcą i organizatorem Narodowej Wystawy Rolniczej był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Wystawa zorganizowana została dla uczczenia  100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i miała charakter swoistego historycznego przeglądu ewolucji technicznej, technologicznej i kulturowej wsi i rolnictwa. Ekspozycja i konferencje naukowe podkreślały znaczenie wsi i jej mieszkańców w walce o wolność naszej Ojczyzny. Był to także przegląd tradycji, patriotyzmu i całego bogactwa dziedzictwa kulturowego polskiej wsi, który skierowany został głównie do młodzieży, dzieci i tej części naszego społeczeństwa, która na co dzień nie ma styczności z wsią i rolnictwem. W trakcie trwającej 3 dni imprezy zaprezentowało się ponad 200 wystawców: instytucje rządowe związane z rolnictwem, muzea rolnicze z całej Polski, szkoły rolnicze, instytuty naukowe oraz wyższe uczelnie rolnicze, organizacje społeczne (w tym koła gospodyń wiejskich), organizacje zawodowe i branżowe, zespoły kultury ludowej oraz producenci nowoczesnych maszyn i urządzeń dla rolnictwa. Przedstawiono możliwości techniki cyfrowej i innowacyjnych technologii w produkcji rolniczej, w przetwórstwie i produkcji żywności.  Wystawę otworzył Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim. Prezydent RP podkreślił rolę jaką odegrali mieszkańcy wsi w latach odzyskania przez Polskę niepodległości, a także jak wielki jest ich wpływ na rozwój gospodarczy kraju. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślał symbolikę Narodowej Wystawy Rolniczej w kontekście obchodów tak ważnej dla Polski rocznicy oraz zwrócił uwagę na ogromne zmiany zachodzące na wsi, a zwłaszcza dynamikę tych zmian w ostatnich 20-30 latach. Podkreślił rolę eksportu polskiej bezpiecznej i doskonałej jakościowo żywności dla rozwoju naszej gospodarki. Wysoka jakość naszej żywności jest wielkim atutem Polski w konkurowaniu na europejskich i światowych rynkach produktów rolno–spożywczych. Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Przemysław Trawa podkreślił symboliczne znaczenie miejsca, w którym odbywa się Narodowa Wystawa i podkreślił, iż w przyszłym roku minie 90 rocznica Powszechnej Wystawy Krajowej, tzw. PeWuKi, którą w 1929 roku wkrótce po odzyskaniu niepodległości, zorganizowano właśnie w Poznaniu, w tym samym miejscu, gdzie znajduje się obecna Wystawa.

W imieniu Premiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann przekazał organizatorom oraz wystawcom podziękowania i gratulacje. Podkreślił znaczenie tej inicjatywy i dostrzeżenie roli wsi w odzyskaniu niepodległości oraz dalszym rozwoju gospodarczym i kulturowym Polski.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu  reprezentował na Wystawie Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Stoisko PIORiN   przybliżało zwiedzającym znaczenie Inspekcji jako instytucji sprawującej nadzór nad  bezpieczeństwem żywności i zapewnieniem jej wysokiej jakości. Prezentowano również   zagadnienia związane ze zdrowiem roślin i bezpieczeństwem środowiska naturalnego. Tematyka stoiska, utrzymanego w narodowych barwach, nawiązywała do podstawowych działań PIORiN tj. nadzoru nad produkcją i stosowaniem kwalifikowanego materiału siewnego, nadzoru fitosanitarnego oraz kontroli obrotu i stosowania środków ochrony roślin. Przewidziano również wiele atrakcji dla rodzin z  dziećmi. Czekały na nie polskie jabłka, balony, kredki i słodycze, mogły także wziąć udział w konkursie z rozpoznawania nasion. Pracownicy opowiadali dzieciom o roślinach uprawnych, nasionach, uczyli rozpoznawać podstawowe z nich, pokazywali m. in. jak wygląda uprawa fasoli. Dzieci mogły zabrać nasiona roślin do domu, do samodzielnego zasiania.

Stoisko PIORiN cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Zwiedzający chętnie zatrzymywali się i z zaciekawieniem  pytali o działalność Inspekcji. Poruszane były  przede wszystkim zagadnienia związane ze stosowaniem środków ochrony roślin, często pytano o pozostałości środków ochrony roślin w owocach i warzywach. Pracownicy WIORiN w Poznaniu udzielali informacji, porad oraz praktycznych wskazówek.