21 Listopada 2022

KONTROLA UPRAW POD KĄTEM GMO Drukuj

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa spośród wielu swoich zadań realizuje zadania mające na celu utrzymanie statusu, że Polska jest krajem wolnym od GMO.

Realizacja tych zadań odbywa się poprzez monitoring materiału siewnego będącego w obrocie oraz kontrole plantacji reprodukcyjnych i produkcyjnych.

Gatunki roślin uprawnych, które objęte są kontrolą to kukurydza, soja oraz rzepak jary i ozimy.

Kontrola upraw pod kątem występowania GMO ma na celu zweryfikowanie, czy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej uprawy w/w gatunków są wolne od modyfikacji genetycznych. Kontrole te wykonuje Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, właściwy ze względu na miejsce prowadzenia uprawy, w oparciu o program kontroli upraw GMO określany corocznie przez ministra właściwego do spraw środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa.

Próby materiału roślinnego pobierane są z plantacji reprodukcyjnych i produkcyjnych w oparciu o metodykę określoną w zarządzeniu Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Z każdej pobranej próbki pierwotnej (z pojedynczego liścia) wykrawa się dwa krążki o średnicy 20 mm i dzieli na 2 próbki: próbkę laboratoryjną (A) i próbkę zabezpieczającą (B).  Każda z nich składa się ze 100 krążków. Próbki z materiału roślinnego umieszcza się w torebkach foliowych strunowych zaopatrzonych w żel krzemionkowy. Próby zabezpiecza się plombą. Obie próbki, właściwie oznakowane wraz z oryginałem protokołu pobrania próbki przesyłane są do badań laboratoryjnych, które przeprowadzane są w Centralnym Laboratorium w Toruniu.

Podczas kontroli oprócz pobrania próbek roślin (liści) sprawdzane są faktury zakupu materiału siewnego, który został wysiany na kontrolowanej plantacji oraz etykiety nasienne, w które zaopatrzony był materiał siewny.

W bieżącym roku pracownicy WIORiN Oddział w Śremie przeprowadzili 13 kontroli upraw GMO w tym 8 plantacji kukurydzy, 2 plantacje soi i 3 plantacje rzepaku ozimego.

W dwóch kontrolach plantacji rzepaku ozimego, razem z inspektorami Oddziału w Śremie aktywnie uczestniczyły koleżanki z Działu Nadzoru Nasiennego w Poznaniu pani Małgorzata Brencz i pani Anna Hamrol.

Każdego roku, w oparciu o zapisy art. 49 m ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych, Główny Inspektor przekazuje ministrowi właściwemu do spraw środowiska oraz ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa sprawozdanie z przeprowadzonych kontroli upraw.

 

Autor tekstu: Barbara Furowicz

Autor zdjęć: Anna Hamrol

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności