04 Listopada 2020

INTRUZ U PIORINEK – NAJNOWSZE INFORMACJE Z ULA Drukuj

Nieoczekiwane sytuacje i ataki intruzów zdarzają się także w świecie pszczół. Zapraszamy do przeczytania informacji z ostatniej chwili, którą otrzymaliśmy od naszego inspekcyjnego pszczelarza Pana Matusza Łuki prowadzącego pasiekę, do której należy pszczela rodzina Piorinków.

„Witam Kochani! Szybki newsik z pasieki i rodziny naszych milusińskich, choć patrząc na zdjęcie zupełnie inne cechy przychodzą mi na myśl. Na dnie dennicy ula (to taka podłoga) znaleźliśmy skrzydła jakiegoś owada - złodziejaszka. Oto jak pszczoły traktują nieproszonych gości!  Tak całkiem poważnie, istnieje wiele stworzeń począwszy od os przez szerszenie i większe owady aż do myszy polnych, które próbują uszczknąć cos dla siebie z tego rogu obfitości, jakim jest ul pszczeli. Tym razem pszczołom udało się pokonać intruza, ale niestety w wielu przypadkach rodzina zostaje zamęczona i ginie broniąc do ostatniej pszczoły swojej rodziny. Nasuwa się tutaj refleksja -  z jakim oddaniem i poświęceniem pszczoła broni swojego domu. Nie bez powodu roju pszczelego nie określamy mianem stada, watachy czy gniazda. Nazywamy go RODZINĄ, gdyż posiada ona wiele cech, które przypominają w zachowaniu rodzinę ludzką (a przynajmniej powinny przypominać). W walce o bezpieczeństwo rodzina pszczela charakteryzuje się niesamowitą troską o matkę i rozwój swojego ula. Musimy wiedzieć, że każda pszczoła po użądleniu ginie, ale bez wahania ponosi tą ofiarę w obronie rodziny. Bądźmy jak pszczoły! Tego Wam i sobie życzę.

Pozdrawiam,

Mateusz Łuka”

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie