17 Lipca 2018

INSPEKTORZY NIEPRZERWANIE PODNOSZĄ SWOJE KWALIFIKACJE Drukuj

Krajowa produkcja owoców w obrocie wewnątrzunijnym nie podlega kontroli fitosanitarnej, a do sprzedaży owoców nie są wymagane żadne dokumenty fitosanitarne. W przypadku eksportu, należy jednak mieć na uwadze fakt, że niektóre państwa trzecie (np. Chiny, Wietnam) ale również grupy państw między innymi Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza (Federacja Rosyjska, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan), wymagają aby przesyłki owoców spełniały bardzo rygorystyczne wymogi fitosanitarne. Potwierdzeniem spełnienia tych wymogów jest zaopatrzenie przesyłek owoców w świadectwo fitosanitarne. W celu zapewnienia obsługi eksportu na możliwie jak najwyższym poziomie, niezbędna jest ekspercka wiedza inspektorów prowadzących kontrole fitosanitarne i wystawiających świadectwa fitosanitarne. Drogą do osiągnięcia tego celu jest ciągłe doskonalenie i poszerzanie wiedzy, dlatego WIORiN w Poznaniu, co roku, organizuje praktyczne warsztaty dla inspektorów prowadzących kontrole fitosanitarne. W bieżącym roku warsztaty zostały przeprowadzone w dwóch sadach towarowych, na terenie gminy Pyzdry, w powiecie wrzesińskim. Spotkanie od strony technicznej przygotował mgr inż. Radosław Grychowski – Kierownik Oddziału WIORiN we Wrześni. Prowadzącymi część wykładową byli dr Michał Szklarz oraz w celu objęcia szkoleniem wszystkich aspektów produkcji owoców, drugi wykład poprowadziła mgr inż. Maria Szczepanek – kierownik Działu Nadzoru Nasiennego WIORiN w Poznaniu. Tematyka wykładów obejmowała ocenę materiału szkółkarskiego CAC, w tym jego zdrowotność, warunki produkcji jabłek w Chińskiej Republice Ludowej oraz aktualne problemy ochrony sadów w Wielkopolsce.

Część warsztatowa prowadzona była w sadach przez dr Michała Szklarza. Inspektorzy mieli możliwość zapoznać się z ochroną roślin sadowniczych, w tym rzadkich gatunków takich jak aktinidia chińska, świdośliwa, jeżyna bezkolcowa oraz jagoda kamczacka. Dzięki olbrzymiej wiedzy i doświadczeniu P. dr M. Szklarza, uczestnicy warsztatów mieli również okazję zapoznać się z praktycznymi aspektami produkcji jabłek w Chińskiej Republice Ludowej. Ciekawym elementem warsztatów były ćwiczenia polegające na umieszczaniu pojedynczych zawiązków owoców jabłek odmiany Fuji w specjalnych torebkach ochronnych. W Chinach jabłka produkowane w ten sposób uzyskują najwyższą jakość i cenę.   

Dla zwiększenia wartości szkolenia uczestnicy przywieźli ze sobą, odpowiednio zabezpieczone okazy części roślin z objawami występowania chorób roślin sadowniczych na różnych etapach rozwoju patogenów, objawy żerowania szkodników w sadach oraz pułapki z odłowionymi egzemplarzami szkodników. Ciekawym doświadczeniem była możliwość obejrzenia testu gruszeczkowego, prowadzonego w celu identyfikacji zarazy ogniowej powodowanej przez bakterie Erwinia amylovora. Próba została pobrana w jednym z sadów w Wielkopolsce, w tym miejscu należy zaznaczyć, że sam organizm, nie jest organizmem kwarantannowym w sadach ale podlega obowiązkowi zwalczania z urzędu w szkółkach i zraźnikach. Szalki z testem były zaplombowane i transportowane z zachowaniem wszelkich wymogów fitosanitarnych.

Wszystkie przywiezione okazy zostały szczegółowo przedstawione i omówione przez prowadzącego warsztaty.

Uczestnicy warsztatów uznali, że były one bardzo potrzebne i zostały przeprowadzone na najwyższym poziomie.


lista aktualności