15 Lutego 2018

FORUM „NAUKA-PRAKTYCE” W RAMACH 58 SESJI NAUKOWEJ IOR-PIB Drukuj

W dniach 7-8 lutego 2018 r. w Opalenicy pod Poznaniem odbyła się 58 Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego. 6 lutego 2018 r. w ramach panelu przedsesyjnego odbyło się Forum „Nauka-Praktyce”, które prowadził Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Adam Błochowiak wraz z dr hab. Romanem Kierzkiem prof. nadzw. IOR-PIB w Poznaniu. W ramach panelu poruszono tematy dotyczące nowych wyzwań i zagrożeń w świetle problemów i praktycznych aspektów ochrony upraw rolniczych przed szkodnikami, chorobami oraz zachwaszczeniem. Referenci podkreślali, iż głównymi problemami, z którymi borykają się obecnie rolnicy są: pojawianie się nowych szkodników, nowych gatunków chwastów a także nasilanie się chorób atakujących plantacje roślin uprawnych. Nowe zagrożenia spowodowane są globalizacją handlu towarami roślinnymi, która powoduje roznoszenie się czynników szkodliwych oraz ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi obserwowanymi w ostatnich latach takimi jak letnie upały i susze oraz silne opady i powodzie. Istotnym problemem, który także był poruszany w czasie forum jest proces uodparniania się agrofagów na stosowane środki ochrony roślin. Jest on niepokojący w świetle obserwowanego w ostatnich latach wycofywania z ochrony upraw rolniczych wielu substancji czynnych. Fakt ten może mieć bardzo poważne konsekwencje ekologiczne i ekonomiczne: od braku środków ochrony roślin do skutecznej walki z agrofagami powodującymi straty gospodarcze, po stosowanie środków pochodzących z nielegalnego handlu, często podrobionych, zawierających substancje czynne niewiadomego pochodzenia zagrażające bezpieczeństwu konsumentów żywności.

W trakcie panelu przedstawione zostały także systemy internetowe wspomagające podejmowanie decyzji w ochronie roślin: HORTIOCHRONA – Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Platforma Sygnalizacji Agrofagów – Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy.

Na zakończenie odbyła się dyskusja moderowana, podczas której autorzy referatów odpowiadali na pytania zadawane przez słuchaczy. Potwierdzali oni pojawianie się omawianych problemów i w ich świetle podkreślali rosnącą potrzebę dostępu do wyników najnowszych badań naukowych i ciągłą potrzebę poszerzania wiedzy i doświadczenia doradców.

 

 

Autor: dr inż. Paulina Migdalska-Kustosik