14 Lipca 2020

DNI POLA HODOWLI ROŚLIN SOBÓTKA Drukuj

Gospodarstwo rolne Hodowla Roślin Sobótka leży w Południowej Wielkopolsce, niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego. Mimo, że od początku zainteresowania się i uznania znaczenia wartości dobrego materiału siewnego dla rozwoju gospodarki rolnej minęło 130 lat, a gospodarstwo przeszło wiele burzliwych zakrętów historii i zmian właścicieli, to nadal jest wierne produkcji nasiennej i hodowli roślin. Krzewi też wśród okolicznych rolników i klientów wiedzę i postęp organizując szkolenia i pokazy, w tym „Dni pola”. W pięknie utrzymanych salach pałacu Hodowli Roślin Sobótka Spółka z o.o., Prezes Grzegorz Kryjom przywitał uczestników zaproszonych na seminarium i wizytację pól nasiennych. W imprezie uczestniczyli pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, Oddziału w Ostrowie Wielkopolskim oraz Wojewódzki Inspektor i Z-ca Wojewódzkiego Inspektora ds. nasiennictwa. Na wstępie części seminaryjnej Adam Błochowiak - Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, przedstawił bieżące zagadnienia leżące w kompetencjach PIORiN. Szczególną uwagę słuchaczy zwrócił na zasadnicze zmiany prawa z obszaru zdrowia roślin, środków ochrony roślin i nasiennictwa, w tym zwłaszcza na:

  • Możliwości dokonywania samodzielnej oceny zdrowotności plantacji materiału siewnego, jego laboratoryjnej oceny jakościowej i uprawnień do zaopatrywania go w urzędowe etykiety, etykieto-paszporty lub paszporty roślin. Zmiana prawa pozwala więc na znaczne zmniejszenie odciążenia biurokratycznego wytwórców certyfikowanego materiału siewnego, a tym samym obniżenia kosztów tych działań. Obecnie trwa okres przejściowy, polegający na uzyskiwaniu uprawnień i przejmowaniu tych zadań od urzędu, natomiast od stycznia 2021 r. podmioty wprowadzające materiał siewny do obrotu powinny prowadzić te zagadnienia samodzielnie, łącznie z zaopatrywaniem się w odpowiednie druki etykiet itp. Inspekcja będzie tylko okresowo prowadziła kontrolę zgodności tych działań z literą prawa.
  • Ciągłe kurczenie się listy środków dostępnych do ochrony poszczególnych upraw, zwłaszcza czekających polskie rolnictwo wielkich ograniczeń w związku z przygotowywanym przez organy UE programem „Zielony ład od pola do stołu”, zakładającym nawet 50 % obniżenie stosowania środków chemicznych w produkcji roślinnej. Niezwykle ważne jest to, by rolnicy zwracali uwagę, czy określony preparat ochrony roślin jest jeszcze dopuszczony do zwalczania konkretnego agrofaga w danej uprawie, aby nie narazić się na sankcje karne oraz utratę możliwości wprowadzenia do obrotu handlowego produktów rolnych, chronionych środkami nie posiadającymi rejestracji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  • Zmianę struktury organizacyjnej PIORiN, polegającej na likwidacji delegatur wojewódzkich inspektoratów oraz przejęcia przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa bazy laboratoryjnej, będącej dotychczas w gestii wojewódzkich inspektoratów.
  • Podejmowane przez WIORiN w Poznaniu działania popularyzujące znaczenie zdrowia roślin w związku z trwającym Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin, który ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Uczestnicy spotkania otrzymali wydawnictwa prasowe z okolicznościowym artykułem autorstwa wojewódzkiego inspektora „Rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin”.

Wykłady w trakcie seminarium przeprowadzili:

  • dr Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który omówił znaczenie uprawy roślin bobowatych dla zachowania odpowiedniej zawartości materii organicznej w glebie, zwłaszcza przy stosowaniu uprawy gleby wg technologii uproszczonych. Autor wystąpienia szczególną uwagę zwrócił na wartość siewów pasowych, umożliwiających znaczne oszczędności materiału siewnego.
  • dr Paweł Kazikowski z firmy BASF, który w trakcie wykładu podkreślił znaczenie doboru zapraw nasiennych i poprawnego procesu zaprawiania dla stanu zdrowia roślin na plantacjach.

Przedstawiciele czołowych polskich i zagranicznych hodowli roślin na polach demonstracyjnych prezentowali zalety swoich odmian i odpowiadali na bardzo liczne i dociekliwe pytania rolników. Możliwość wizytacji plantacji nasiennych bezpośrednio przez rolników, to najlepszy sposób na upowszechnianie postępu, przedstawianie praktyce wyników prac naukowych i wprowadzanie innowacyjności do polskich gospodarstw. Działania te ewidentnie zwiększają konkurencyjność polskich towarów rolnych na rynku wspólnotowym i rynkach państw trzecich. Intensyfikacja eksportu polskiej żywności to jeden z podstawowych priorytetów naszego rolnictwa.

  

                     

Autor tekstu i zdjęć: Adam Błochowiak

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie