03 Czerwca 2020

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO – ZAGROŻENIE DLA ZDROWIA Drukuj

Na terenie Wielkopolski w powiatach:

- chodzieskim

- czarnkowsko-trzcianeckim

- kępińskim

- kościańskim

- nowotomyskim

- śremskim

- wolsztyńskim

- złotowskim

- ostrowskim

- średzkim

 w ostatnim czasie zaobserwowano ogniska barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel) zasiedlające naturalne stanowiska. W związku z tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu informuje, że roślina ta może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, gdyż znajdujące się na powierzchni liści i łodyg włoski wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Parzące działanie nasila się zwłaszcza podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie.

Z uwagi na duże niebezpieczeństwo, należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych oraz długie rękawice. Chronić należy także oczy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony roślin barszcz Sosnowskiego nie jest rośliną kwarantannową i w związku z tym nie podlega urzędowemu obowiązkowi zwalczania. Oznacza to, że PIORiN nie ma prawnych podstaw do zobligowania posiadaczy gruntów, na których ta roślina występuje do jej zwalczania. Nie mniej jednak zasadnym i właściwym postępowaniem jest aby właściciele gruntów, na których zaobserwowano siedliska barszczu Sosnowskiego podjęli działania w celu zniszczenia tych roślin. Ponadto każdorazowo zlokalizowane siedliska barszczu Sosnowskiego należy zgłaszać do najbliższego Urzędu Gminy.

Dodatkowo informujemy, że ulotka informacyjna na temat biologii tej rośliny, jej szkodliwości oraz metod zwalczania znajduje się na stronie www.piorin.gov.pl, w zakładce publikacje/ulotki/barszcz Sosnowskiego.

Autor tekstu: Bogusława Świątek

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie