25 Lutego 2020

60 SESJA NAUKOWA IOR POD ZNAKIEM MIĘDZYNARODOWEGO ROKU ZDROWIA ROŚLIN Drukuj

Tematem przewodnim tegorocznej jubileuszowej 60 Sesji Naukowej IOR-PIB był Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin w kontekście zmian klimatu. Zaproszeni na Sesję goście podkreślali narastające problemy, z którymi borykają się zarówno rolnicy jak i doradcy czy naukowcy związani z zagadnieniami szeroko pojętej ochrony roślin. Susza, atak chorób i szkodników nietypowych dla naszego klimatu i brak metod skutecznego ich zwalczania to tylko niektóre zagadnienia, o których mówili otwierając 60 Sesję Naukową prof. dr hab. Marek Mrówczyński – dyrektor IOR-PIB, Jan Białkowski – Podsekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Kielak - Zastępca dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW, Rosalinda Scalia z Komisji Europejskiej oraz Andrzej Chodkowski – Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wszyscy prelegenci podkreślali potrzebę współpracy służb związanych z ochroną roślin, rolników i naukowców w celu monitorowania zjawisk, diagnozowania problemów i ustalania skutecznego działania zaradczego.

W związku z obchodami Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin wspólny panel tematyczny zorganizowała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa we współpracy z IOR-PIB. Przygotowany został szereg posterów oraz referatów dotyczących zagadnień związanych z działaniami urzędowymi wykonywanymi przez Inspekcję. Pracownicy WIORiN w Poznaniu wzięli czynny udział w przygotowaniach referatów i posterów. Wzięli także udział w prezentacjach przygotowanych wystąpień.

Katarzyna Radziejewska – kierownik Działu Nadzoru Nasiennego WIORiN w Poznaniu wygłosiła referat pt. „Ograniczenie nowych zagrożeń dla zdrowia roślin na przykładzie śluzaka ziemniaka”. Przedstawiła w nim przykłady wykryć porażenia roślin na terenie całej Polski na przestrzeni lat 2014 – 2019 oraz sposób postępowania PIORiN w takich przypadkach, czyli śledzenie i wykrycie źródeł porażenia oraz ustalenie ścieżek dystrybucji ziemniaków czyli potencjalnego rozprzestrzenienia się choroby. W swoim wystąpieniu prelegentka podkreśliła, że obecnie obserwowane efekty działań wykazały, że podejmowane przez inspektorów czynności były prawidłowe i przyniosły wymierne rezultaty w postaci nierozprzestrzenienia się tej choroby w sposób masowy na teren całego kraju.

Katarzyna Florczyk – kierownik Działu Ochrony Roślin i Techniki współtworzyła poster pt. „Stop nielegalnym środkom ochrony roślin z krajów trzecich. Działania PIORiN w portach morskich w latach 2016-2018”. W posterze tym przedstawiono działania Inspekcji podejmowane podczas kontroli przesyłek zawierających środki ochrony roślin. Wskazano także jakie czynności wykonuje się w przypadku powzięcia podejrzeń, że przewożone preparaty są podrobione. Szereg przywołanych przykładów i sytuacji, które miały miejsce w latach 2016-2018 potwierdza skuteczność i realizację celów PIORiN, z których jednym jest przeciwdziałanie i zapobieganie wwozowi na teren RP nielegalnych środków ochrony roślin.

Nie zabrakło także posterów i referatów dotyczących przyszłościowych tematów związanych z działaniami PIORiN. Już niebawem inspektorzy Inspekcji wykorzystywać będą nowoczesne technologie takie jak teledetekcja i fotogrametria, które umożliwią wczesne rozpoznanie porażenia pola przez agrofagi. Wszystkie tematy przedstawione w trakcie panelu i sesji posterowej PIORiN cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nie zabrakło pytań, które były przyczynkiem do wielu emocjonujących i konstruktywnych dyskusji.

 

 

Autor tekstu i zdjęć: Paulina Migdalska-Kustosik

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie