29 Września 2020

28 WRZEŚNIA 2020 r. – ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA Drukuj

Walory smakowe polskich jabłek są doceniane na całym świecie. Jabłka znajdują zastosowanie kulinarne, farmaceutyczne, w przemyśle drogeryjnym, służą do produkcji środków czystości np. octu jabłkowego oraz do wyrobu alkoholu (cydr). Owoce te charakteryzują się wysoką zawartością witamin (A, B1, B2, C i E) oraz składników mineralnych (potas, krzem). W skórce jabłek znajdują się duże ilości pektyn, które potrafią oczyszczać nasz organizm z trujących substancji. Jabłka wzmacniają system immunologiczny, zmniejszą też wchłanianie cholesterolu, chroniąc przed zawałem i miażdżycą.

Polska jest potentatem w produkcji jabłek w Unii Europejskiej – 25% procent produkcji jabłek w UE to owoce które wyrosły w Polsce – zajmują obecnie powierzchnię ponad 143 000 ha. Polskie jabłka są cenione na całym świecie, co roku są eksportowane do ponad 40 krajów. Najważniejszymi odbiorcami naszych jabłek są: Białoruś (ponad 211 000 t), Egipt (ponad 141 000 t) i Kazachstan (ponad 89 344 t) oraz - co istotne, od 2016 roku eksportowane są także do Chin.

Aby polskie jabłka były chętnie kupowane i spożywane, muszą być wolne od chorób i szkodników, muszą być więc poddawane zabiegom z użyciem chemicznych środków ochrony roślin. Ochrona ta jednak musi odbywać się w sposób bezpieczny dla konsumentów, czyli nie powodować obecności pozostałości środków ochrony roślin w owocach. Ta zasada nabiera szczególnego znaczenia obecnie, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin, którego hasło przewodnie brzmi „Chroniąc rośliny, chronisz życie”.

Nad tym aby polskie jabłka były bezpieczne i wolne od atakujących je agrofagów, a zarazem nie zawierały pozostałości środków ochrony roślin stosowanych do ich ochrony, czuwa Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Odbywa się to w dwojaki sposób. Z jednej strony sprawowany jest nadzór nad chemiczną ochroną sadów, podczas której sadownicy kontrolowani są w zakresie stosowanych środków ochrony roślin i posiadanych uprawnień do wykonywania zabiegów. W trakcie tych kontroli sprawdzane są także świadectwa atestacji opryskiwaczy. Z drugiej strony, gdy w przypadku eksportu jabłek niezbędne jest uzyskanie przez sadownika świadectwa fitosanitarnego, eksportowane partie jabłek są poddawane wnikliwej ocenie zdrowotności zgodnie z wymogami określonymi przez państwo importujące.

Z okazji Światowego Dnia Jabłka w sadzie Małgorzaty Prządak współwłaścicielki sadu mieszczącego się w miejscowości Trzek pod Poznaniem spotkał się Adam Błochowiak - Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Marcin Wroński  Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Rozmawiali o wspieraniu produkcji polskich owoców w szczególności jabłek i zachęcali do kupowania ich na co dzień.

O tym, że produkcja owoców może być nie tylko źródłem zarobkowania, ale także pasją mówiła Małgorzata Prządak - współwłaścicielka sadu zlokalizowanego w miejscowości Trzek pod Poznaniem. - Z wykształcenia, powołania i zamiłowania jesteśmy ogrodnikami. Trzymamy się tradycyjnych metod upraw, dzięki którym od 30 lat pozyskujemy smaczne i zdrowe owoce, które dostarczamy do sklepów ze zdrową żywnością w Poznaniu i okolicach.

– Polskie jabłka, a także inne popularne owoce regularnie poddawane są wnikliwym kontrolom zarówno na etapie produkcji, jak i sprzedaży oraz eksportu. Kontrole potwierdzają, że polskie produkty są bezpieczne i wolne od niechcianych agrofagów czy pestycydów, dlatego PIORiN zachęca do kupowania owoców, a w szczególności jabłek pochodzących od polskich producentów – podkreślił Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Adam Błochowiak.

 

 

 

 

 

Autorzy tekstu: Katarzyna Radziejewska, Paulina Migdalska-Kustosik

Autor zdjęć: Paulina Migdalska-Kustosik

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie