20 Maja 2020

20 MAJA 2020 R. - ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ - WIORiN w Poznaniu zaadoptował rodzinę pszczelą Drukuj

20 maja został ustanowiony przez ONZ Światowym Dniem Pszczół. Inicjatywę w tym zakresie wykazała Słowenia i to na jej wniosek od 2018 roku 20 maja obchodzony jest dzień, który ma na celu uświadomienie wszystkim, jak ważną rolę dla ekosystemu odgrywają pszczoły i inne owady zapylające. Data 20 maja została wybrana nieprzypadkowo. W tym dniu w 1734 roku urodził się Anton Janša, który uznawany jest za pioniera współczesnego pszczelarstwa i jednego z najlepszych pszczelarzy. Był pierwszym nauczycielem pszczelarstwa na dworze cesarskim. Wiele jego nauk wciąż jest aktualnych i wykorzystywanych przez współczesne pszczelarstwo. To on przyczynił się do zmiany wielkości i kształtu uli na taki, który umożliwia współczesnym pszczelarzom komponowanie uli w jeden blok.

Rola pszczół dla człowieka i dla środowiska jest nie do przecenienia. Wystarczy choćby zacytować wpis zamieszczony na stronie FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa), poświęconej obchodom Międzynarodowego Dnia Pszczół: „Pszczoły, od stuleci jedne z najciężej pracujących stworzeń  na świecie, przynoszą korzyści ludziom, roślinom i środowisku. Przenosząc pyłek z jednego kwiatu na drugi, pszczoły i inne zapylacze zapewniają nie tylko obfite plony, ale także większą różnorodność biologiczną i lepszą ich jakość, przyczyniając się do bezpieczeństwa żywności i żywienia. Od działań zapylaczy zależy 35% światowej produkcji roślinnej. Wpływają one na zwiększenie plonowania 87 wiodących upraw na całym świecie oraz wielu roślin używanych do produkcji leków. Już Albert Einstein podkreślał, że gdy w przyrodzie zginie ostatnia pszczoła, życie na ziemi zakończy się po 4 latach.”

Z okazji Światowego Dnia Pszczół WIORiN w Poznaniu postanowił podkreślić i zaakcentować potrzebę ochrony tak ważnych zapylaczy i zaopiekować się jedną rodziną pszczelą. W specjalnym ulu, zaopatrzonym w nasze inspekcyjne barwy, od dzisiaj zamieszkała rodzina pszczela nazwana przez nas pieszczotliwie Piorinkami. Opiekę nad nimi przejął nasz zaprzyjaźniony specjalista pszczelarz Mateusz Łuka, który jest wielkim pasjonatem pszczół, a jednocześnie świetnym fachowcem w tym zakresie. Ul z  mieszkającą w nim rodziną, w języku pszczelarskim, to PIEŃ. Miejsce gdzie ustawione są pnie, to PASIECZYSKO, a całe gospodarstwo pszczelarskie, to PASIEKA. Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć oraz do obejrzenia filmu, w którym relacjonujemy jak czuje się rodzina Piorinków po przeprowadzce.

Na bieżąco będziemy relacjonować życie naszych podopiecznych na stronie internetowej: http://piorin.gov.pl/wp-aktualnosci/wp-aktualnosci-wojewodzkie/ Zapraszamy do odwiedzania!!!

 

 

 

 

Autor tekstu: Paulina Migdalska-Kustosik

Autorzy zdjęć: Elżbieta i Mateusz Łuka

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie