14 Kwietnia 2020

Zmodyfikowany wzór wniosku o wpis lub aktualizację wpisu do rejestru podmiotów profesjonalnych. Drukuj

Informujemy że na naszej stronie BIP w zakładce formularze zamieszczony został zmodyfikowany wzór wniosku o wpis lub aktualizację wpisu do rejestru podmiotów profesjonalnych. Wniosek ten składają również podmioty które zwracają się do Wojewódzkiego Inspektora z oświadczeniem o zamiarze wydawania paszportów lub etykiet urzędowych.

 

W dniu 14 marca 2020 r. weszły w życie dwie ważne ustawy regulujące pracę Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz wdrażające przepisy unijne w zakresie nowego prawa zdrowia roślin oraz kontroli urzędowych.

 

  1. Ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami (Dz.U. 2020 r., poz. 424)
  2. Ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (Dz.U. 2020 r., poz. 425)

 

Celem ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego przepisów prawa Unii Europejskiej – rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) – w zakresie rozwiązań ograniczających ryzyko zawleczenia do Polski i Unii Europejskiej i zadomowienia się na terenie kraju i Unii nowych, niewystępujących dotąd agrofagów mogących spowodować istotne straty gospodarcze.

 Ustawa reguluje także bardzo istotne kwestie dotyczące urzędowej rejestracji podmiotów profesjonalnych, upoważniania takich podmiotów do wydawania paszportów roślin, a także wydawania paszportów przez WIORiN.  Ustawa określa również zasady kontroli towarów roślinnych w obrocie międzynarodowym z krajami nie należącymi do UE w zakresie certyfikacji fitosanitarnej w  eksporcie oraz kontroli fitosanitarnej w imporcie.

 

W zakresie upoważniania podmiotów do wydawania paszportów roślin zmienia się sposób załatwienia sprawy. Od 14 marca 2020 r.  na podstawie art. 21 ust.1 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami  sprawa może być załatwiona milcząco. Zgodnie z art. 122a § 2 Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256) sprawę uznaje się za załatwioną milcząco w terminie miesiąca od dnia doręczenia wniosku do jednostek Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach jeśli w całości Wojewódzki Inspektor uwzględni wniosek strony. Dotychczas składający wnioski o wydanie upoważnienia do drukowania paszportów roślinnych byli upoważniani decyzją administracyjną, którą otrzymywali za pośrednictwem Poczty. Z dniem wejścia w życie nowych przepisów będą wydawane w tej sprawie tylko zaświadczenia na wniosek podmiotu

 

W przypadku gdy podmiot nie wystąpi o wydanie zaświadczenia oraz w ciągu miesiąca nie zostanie wezwany do uzupełnienia złożonego wniosku może po upływie miesiąca od złożenia wniosku drukować paszporty roślinne.

 

Pliki do pobrania

nowy_wniosek_wpis_aktualizacja_calosc_04.2020.pdf Wzór wniosku 346.75 KB
o wpis lub aktualizację do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych_całość

lista aktualności