10 Września 2018

ZAMIERANIE PĘDÓW BUKSZPANU Drukuj

Liście wierzchołkowe porażonych roślin miały słomkowo-żółte zabarwienie. Na pędach widoczne były brązowe plamy, które czasami obejmowały cały obwód pędu, powodując zamieranie części znajdującej się powyżej. Na dolnej stronie liści i czasami na pędach widoczne były liczne różowe sporodochia z zarodnikami konidialnymi. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że zamieranie wywołuje organizm grzybowy Volutella buxi.

Volutella buxi jest patogenem słabości, to znaczy poraża rośliny znajdujące się w słabej kondycji. Czynnikami, które wpływają na zwiększenie podatności roślin na porażenie są: przemarznięcie pędów, uszkodzenia tkanek roślinnych na skutek żerowania owadów, gradobicia lub złe warunki uprawowe.

Aby nie dopuścić do rozwoju choroby należy:

  • zapewnić roślinom dobre warunki uprawowe – unikać przesuszenia podłoża (zarówno latem jak i w okresie wczesno wiosennym- wysuszające wiatry), przemarznięcia roślin, chronić przed szkodnikami, zapewnić roślinom dobrze zdrenowane podłoże,
  • nie sadzić krzewów zbyt głęboko,
  • unikać nadmiernego zagęszczenia,
  • nie przycinać i nie prześwietlać mokrych lub wilgotnych roślin.

Jeśli jednak dojdzie do infekcji i stwierdzimy porażenie roślin, należy stosować się do następujących zasad:

  • porażone pędy wyciąć z kilkucentymetrowym zapasem, a następnie zutylizować,
  • narzędzia używane do cięcia krzewów odkażać każdorazowo w 70% alkoholu,
  • opadłe liście grabić i palić,
  • zwalczanie chemiczne prowadzić  wczesną wiosną, stosując zalecane fungicydy (patrz: aktualne Zalecenia Ochrony Roślin IOR-PIB), z powodu dużej gęstości i zwartości żywopłotów, zabiegi prowadzić po cięciu roślin w celu zapewnienia pokrycia roślin fungicydem na całej powierzchni.

 

Zamieszczone zdjęcia pochodzą ze zbiorów Laboratorium Wojewódzkiego w Katowicach.

Dodatkowe wiadomości na temat zamierania pędów bukszpanu można znaleźć tutaj w „ Karcie wykrycia organizmu szkodliwego”.


lista aktualności