28 Lutego 2020

Oxycarenus lavaterae czyli „nieproszeni goście” również w powiecie gliwickim Drukuj

Już w marcu 2019 r. inspektorzy z Oddziału w Raciborzu informowali o obecności skupisk owadów na lipach i masowym pojawieniu się mocno inwazyjnego obcego gatunku. W ostatnim czasie również do Oddziału w Gliwicach zgłaszano informacje, o niepokojącym mieszkańców miasta i okolic zjawisku, pojawienia się plagi „czerwonych owadów” na pniach drzew. Inspektorzy ds. fitosanitarnych Oddziału w Gliwicach przeprowadzili lustrację we wskazanych miejscach i stwierdzili występowanie Oxycarenus lavaterae. Pobrano również próby do badań na podstawie których Laboratorium Wojewódzkie w Katowicach potwierdziło występowanie tego pluskwiaka.

 

Pierwsze doniesienia o pojawieniu się gatunku inwazyjnego Oxycarenus lavaterae w naszym kraju pochodzą z 2016 roku. Bardzo charakterystycznym, a zarazem wzbudzającym największy niepokój zjawiskiem związanym z jego występowaniem jest skupianie się dorosłych osobników owada w okresie zimowym na pniach drzew. Masowo (od kilkuset do kliku tysięcy osobników) występują w spękaniach kory, ale także na pniach i konarach, najczęściej w miejscach silnie wyeksponowanych na słońce. Zasiedla głównie lipy (Tilia americana, T. cordata, T. parviflora, T. platyphyllos) stąd nazwa „skupieniec lipowy”, a rzadziej inne gatunki (Populus, Platanus, Aesculus hippocastanum).W ten sposób owad jest w stanie przetrwać bez znaczącego ograniczania populacji temperatury sięgające do -10º C. Z obserwacji wynika jednak, że wraz ze spadkiem temperatury do -15º C, która utrzymuje się przez kilka dni, śmiertelność owadów może osiągnąć nawet 99%.

 

Aktualnie nie ma zarejestrowanych środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania Oxycarenus lavaterae. Zaleca się w okresie zimowym i przedwiosennym mechaniczne usuwanie skupisk owada.

 

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.