18 Maja 2020

"DONIESIENIA Z PÓL I OGRODÓW, CZYLI CO W TRAWIE PISZCZY". Wiosenna inwazja zwójki różóweczki Drukuj

 

Towarzyszymy roślinom uprawnym i ozdobnym już od ich narodzin, bo to My nadzorujemy wytwarzanie zdrowego i dobrej jakości materiału siewnego i rozmnożeniowego. Towarzyszymy im w ciągu ich życia poprzez nadzór nad ich zdrowiem i poprawnym stosowaniem "leków" na różne przypadłości czyli środków ochrony roślin. Kiedy dojrzewają i pięknieją, oddajemy je do Państwa rąk, aby powstało coś pysznego albo coś pięknego...

 

W okresie wiosennym często obserwujemy na naszych roślinach poskręcane i pozwijane liście. Często jednak na zniszczeniu paru liści się nie kończy…

 

 

WIOSENNA INWAZJA ZWÓJKI RÓŻÓWECZKI

 

 

Zwójka różóweczka (Archips rosana) jest typowym polifagiem - najczęściej żeruje na jabłoniach, gruszach, śliwach, porzeczkach, malinach i agreście. Samce zwójki są mniejsze (rozpiętość skrzydeł 16-19 mm), jasnobrązowe z ciemnym rysunkiem na skrzydłach, samice zaś większe (rozpiętość skrzydeł 19-24 mm) o oliwkowych lub oliwkowo-brunatnych skrzydłach. Młode gąsienice są żółtozielone z czarną głową, starsze zaś zielone, ciemniejsze w grzbietowej części, z ciemnobrązową głową.

 

Jaja zimują w złożach składane zazwyczaj na gładkiej powierzchni kory gałęzi i pni drzew. Gąsienice wylęgają się w ostatnich dniach kwietnia lub pierwszych dniach maja i początkowo żerują na liściach przyczyniając się do ich zwijania równolegle do nerwu głównego. Następnie gąsienice można znaleźć w sprzędzionych rozetach liściowych i kwiatowych. Okres żerowania trwa zazwyczaj do drugiej dekady czerwca. Po tym terminie możemy dostrzec tylko pojedyncze osobniki. W zależności od pogody lot motyli rozpoczyna się w drugiej lub trzeciej dekadzie czerwca i może trwać do końca lipca. Po wylocie samice składają jaja, które zimują.

 

W efekcie żerowania gąsienic zwójki różóweczki na zawiązkach pojawiają się dość duże, skorkowaciałe blizny, co prowadzi do deformacji owoców oraz utraty ich odpowiedniej jakości. Warto obserwować możliwe zagrożenie ze strony tego szkodnika i wziąć pod uwagę zwalczanie środkami ochrony roślin. Zabieg wiosenny ma duży wpływ na ograniczenie liczebności zwójki w dalszej części sezonu wegetacyjnego. Pamiętajmy aby stosować środki ochrony roślin zawsze zgodnie z etykietą i zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

 

 

Fotografie autorstwa Pani Sylwii Górnej WIORiN Katowice:  Oddział Bielsko-Biała

Opracowały: Górna Oddział Bielsko-Biała, Klaudia Krajciczek Laboratorium Wojewódzkie

 

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.