22 Maja 2020

"DONIESIENIA Z PÓL I OGRODÓW, CZYLI CO W TRAWIE PISZCZY". Poskrzypka liliowa Drukuj

 

Towarzyszymy roślinom uprawnym i ozdobnym już od ich narodzin, bo to My nadzorujemy wytwarzanie zdrowego i dobrej jakości materiału siewnego i rozmnożeniowego. Towarzyszymy im w ciągu ich życia poprzez nadzór nad ich zdrowiem i poprawnym stosowaniem "leków" na różne przypadłości czyli środków ochrony roślin. Kiedy dojrzewają i pięknieją, oddajemy je do Państwa rąk, aby powstało coś pysznego albo coś pięknego...

 

Większość kwiatów zakwitnie latem ale już teraz może coś zakłócić ich rozwój, sprawdźmy czy coś nie skrzypi w liliach…

 

 

Poskrzypka liliowa

 

 

Poskrzypka liliowa (Lilioceris lilii) to bardzo popularny szkodnik. Żeruje na liściach roślin ozdobnych (lilii, szachownic) oraz warzyw cebulowych (szczypiorek ogrodowy i czosnkowy, cebula, rzadziej por).

 

Cykl rozwojowy: Chrząszcz ten najbardziej aktywny jest w okresie od kwietnia do czerwca. Bardzo łatwo go rozpoznać, gdyż ma charakterystyczne czerwone pokrywy i przedplecze oraz czarną głowę i odnóża. Jaskrawy kolor odstrasza potencjalnych wrogów poskrzypki i jednocześnie ułatwia nam wypatrzenie tego szkodnika na roślinach. Poskrzypka liliowa wygryza dziury na liściach i pąkach. Owad potrafi zniszczyć całe ulistnienie i płatki kwiatów, pozostawiając na roślinie swoje czarne odchody. Wyczuwając zagrożenie chrząszcz wydaje dźwięk przypominający skrzypienie - jest to efekt pocierania ostatnich segmentów odwłoka o pokrywy. Jest to kolejna charakterystyczna cecha umożliwiająca rozpoznanie szkodnika - stąd też jego nazwa. Samice składają jaja (czerwone lub jasnobrązowe) na spodniej stronie liścia, z których wylęgają się bardzo żarłoczne czarne, śluzowate larwy. Śluz jest ochroną przed naturalnymi wrogami oraz stwarza barierę podczas wnikania preparatu chemicznego. Larwy one zdecydowanie bardziej niebezpieczne dla rośliny niż dorosłe chrząszcze. Od początku maja (żerują ok. 27 dni) wyżerają liście wzdłuż nerwów, i schodzą do ziemi, gdzie następuje przepoczwarzenie

 

Zwalczanie: Ze względu na różne stadia rozwojowe występujące w tym samym czasie na roślinach zwalczanie nie jest proste. Szkodnik ten jest „kuzynem” stonki ziemniaczanej, której również nie jest się łatwo pozbyć. Przy niedużej liczebności szkodnika, owady powinny być ręcznie zbierane i niszczone. Takie samo zwalczanie stosujemy w przypadku larw. Zagrożone chrząszcze chowają się pod liściem lub spadają na ziemię. Taka forma zachowania u owada stwarza trudności podczas zbierania poskrzypki. Lustracje wówczas należy przeprowadzać sukcesywnie. Co kilka dni należy przeglądać liście i powtarzać zabieg. Możliwe jest również zastosowanie specjalistycznego preparatu - na rynku dostępnych jest wiele produktów, które możemy wykorzystać do  zwalczania tego szkodnika. Poskrzypka liliowa jest niestety dość odporna na chemiczne środki. Preparaty są zdecydowanie skuteczniejsze do zwalczania dorosłych chrząszczy niż larw. Zabiegi należy wykonywać w godzinach wieczornych, gdy chrząszcze wykazują największą aktywność i powtarzać je co 2 tygodnie. Przy dużej ilości larw i chrząszczy zalecane jest stosowanie preparatów chemicznych i mechanicznego niszczenia chrząszczy równocześnie. Im wcześniej zauważymy czerwone chrząszcze na naszych liliach i zaczniemy je zwalczać, tym szybciej zablokujemy ich namnażanie i tym samym uratujemy lilie przed pogryzieniem liści i pąków lilii przez poskrzypkę liliową. Pamietajmy że środki ochrony roślin należy stosować zawsze zgodnie z etykietą i zachowaniem bezpieczeństwa dla siebie i środowiska.

 

Opracowanie i fotografie (1-3) Pani Marta Belka WIORiN Katowice Oddział Kłobuck

Fotografia nr 4 Pani Maria Mach WIORiN Katowice Oddział Katowice

 

 

Źródło:

www.insektarium.net

www.sadowniczy.pl

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.

 

 

Fot. 1 - Zniszczone...
Fot. 2 - Zniszczone...
Fot. 3 - Zniszczone...
Fot. 4 - Wędrujące...