05 Maja 2020

"DONIESIENIA Z PÓL I OGRODÓW, CZYLI CO W TRAWIE PISZCZY". Mszyca pnioświerkowa Drukuj

 

Towarzyszymy roślinom uprawnym i ozdobnym już od ich narodzin, bo to My nadzorujemy wytwarzanie zdrowego i dobrej jakości materiału siewnego i rozmnożeniowego. Towarzyszymy im w ciągu ich życia poprzez nadzór nad ich zdrowiem i poprawnym stosowaniem "leków" na różne przypadłości czyli środków ochrony roślin. Kiedy dojrzewają i pięknieją, oddajemy je do Państwa rąk, aby powstało coś pysznego albo coś pięknego...

Tym razem odpowiemy na pytanie dlaczego nasze świerki nagle „łysieją”?

 

 

Miodownica…szkodnik który słodycz ma tylko w nazwie…

 

 

Wiosna to czas, kiedy rośliny budzą się do życia, soki krążą energicznie i rośliny budują masę liściową. Po ostatnich, długo wyczekiwanych opadach deszczu nasze ogrody dosłownie  wybuchnęły zielenią. Wraz z szybkim wzrostem roślin pojawiają się, towarzyszące im zawsze, owady. Niektóre z nich, równie szybko jak rośliny liście, powiększają swoją populację i są nieprzyjazne naszym krzewom i drzewom ozdobnym. Jednym z nieproszonych i wielce uciążliwych gości jest miodownica pniowoświerkowa (Cinara piceae Panzer, 1801), która co roku atakuje świerk kłujący.

 

Miodownica pniowoświerkowa (Cinara piceae Panzer, 1801) - to mszyca o smoliście czarnym zabarwieniu tułowia. Biodra, kolana i stopy są czarne, natomiast golenie i uda żółte. Tylne uda i golenie w części wierzchołkowej brunatne. Samce mają smuklejsze od samic ciało koloru ciemnoniebieskoszarego. Formy bezskrzydłe są czarne silnie błyszczące. Jesienią samice (formy bezskrzydłe) pokrywają się białym woskowatym nalotem w tylnej części odwłoka  i składają jaja u podstawy igieł tegorocznych pędów.

 

Miodownica występuje w całej Europie i na dalekim Wschodzie. Jest pospolita na terenach górskich i podgórskich w lasach, parkach i ogrodach. W wyniku żerowania mszyc zasychają igły na gałęziach od pnia na zewnątrz korony drzewa. Wewnątrz korony drzewo staje się dosłownie „łyse” z powodu opadłych igieł , a także lepkie od spadzi. Mszyca wydziela bowiem bardzo dużo rosy miodowej, na której rozwijają się grzyby sadzakowe. Stąd prawdopodobnie pochodzi jej nazwa. Gałęzie robią się lepkie i czarne, co jest wyraźnym objawem występowania mszyc, nawet gdyby ktoś ich nie zauważył.

 

Zwalczanie chemiczne jest trudne z powodu wydzielania przez te mszyce obfitej rosy miodowej, która przyciąga mrówki i pszczoły. A ochrona zapylaczy jest zawsze priorytetem w każdym ogrodzie. Z metod agrotechnicznych można zastosować silny strumień wody do zmycia szkodnika lub opryski naturalnymi wyciągami, o których pisały koleżanki w poprzednich artykułach. Odpowiednio wcześniej czyli w marcu, kiedy nie ma jeszcze pszczół, można również zastosować opryski środkami ochrony roślin. Zawsze pamiętajmy o właściwym i zgodnym z etykietą stosowaniu środków ochrony roślin.

 

Poniżej kilka fotografii żerującej miodownicy i skutków tego biesiadowania na moich własnych świerkach. Jak mówi przysłowie „Szewc bez butów chodzi”…

 

 

Opracowanie i fotografie Pani Karina Wrzalik – WIORiN Katowice, Oddział w Cieszynie

 

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.

 

Kolonia mszycy z błyszczącą kroplą rosy miodnej
Kolonia mszycy z...
Objawy żerowania mszyc na świerku
Objawy żerowania...
Winowajca z bliska.
Winowajca z bliska.
Objawy żerowania mszyc na świerku
Objawy żerowania...
Objawy żerowania mszyc na świerku
Objawy żerowania...
Igły pokryte spadzią na której rozwinęły się grzyby sadzakowe
Igły pokryte...