24 Czerwca 2020

"DONIESIENIA Z PÓL I OGRODÓW, CZYLI CO W TRAWIE PISZCZY". Kwieciak malinowiec. Drukuj

 

Towarzyszymy roślinom uprawnym i ozdobnym już od ich narodzin, bo to My nadzorujemy wytwarzanie zdrowego i dobrej jakości materiału siewnego i rozmnożeniowego. Towarzyszymy im w ciągu ich życia poprzez nadzór nad ich zdrowiem i poprawnym stosowaniem "leków" na różne przypadłości czyli środków ochrony roślin. Kiedy dojrzewają i pięknieją, oddajemy je do Państwa rąk, aby powstało coś pysznego albo coś pięknego...

 

Truskawki w pełni kwitnienia na plantacjach pojawiły się już pierwsze owoce, kwitną maliny i jeżyny ulubione przez wiele osób skarby gorącego lata. W oczekiwaniu na owoce przyjrzyjmy się z bliska ich kwiatom, czy aby ktoś w nich nie zamieszkał…?

 

 

KWIECIAK MALINOWIEC (ANTHONOMUS RUBI)

 

 

BIOLOGIA OWADA

Kwieciak malinowiec to chrząszcz o ujmującym i eleganckim wyglądzie z rodziny ryjkowcowatych o długości około 3 mm. Ubarwiony jest na czarno bez plam i przepasek na pokrywach na głowie zaś ma długi czarny ryjek, znak rozpoznawczy rodziny. Jego larwy są pękate, rogalikowato zagięte, bez nóg i z brązową głową. Poczwarki są początkowo biało-kremowe, a w miarę kształtowania się chrząszczy ciemnieją. Jaja zaś są okrągłe w kolorze białym. Kwieciak malinowiec występuje prawie w całym kraju. Niekiedy w dużym nasileniu.

Chrząszcz ten jest szkodnikiem maliny, truskawki, jeżyny, poziomki oraz róży, jednak larwy tego owada mogą rozwijać się tylko na malinie i truskawce. Chrząszcze kwieciaka zimują w resztkach roślin lub między grudkami ziemi, a pojawiają się na roślinach końcem kwietnia i początkiem maja. Do ukazania się pąków kwiatowych osobniki dorosłe żerują na liściach, wygryzając niewielkie otwory o średnicy 1 mm. Uszkodzenia te nie mają dużego znaczenia. Główne szkody powodują samice, składając do wnętrza jeszcze nierozwiniętych pąków pojedyncze jaja i podgryzając ich szypułki. Zabieg ten zabezpiecza jaja i larwy przed wypadnięciem. W taki sposób uszkodzone pąki niestety zasychają. Kwieciaki prowadzą także intensywny żer na rozwiniętych już kwiatostanach, wyjadając z nich pręciki i słupki oraz płatki korony. Pełny rozwój larw zachodzi w opadłych pąkach kwiatowych i trwa około trzy tygodnie. Pierwsze poczwarki natomiast pojawiają się na początku czerwca. Wychodzące z poczwarek dorosłe chrząszcze szkodnika żerują jeszcze na liściach przez około dwa, trzy tygodnie po czym przechodzą do miejsc zimowania.

 

SZKODLIWOŚĆ

Najbardziej aktywne są w bezwietrzne i słoneczne dni majowe i czerwcowe, można je wtedy bez trudu zauważyć na wierzchołkowych częściach pędów swoich żywicieli. Kwieciaki mogą zniszczyć od kilku do kilkudziesięciu procent pąków kwiatowych, przyczyniając się tym samym do redukcji plonu. Obserwacje plantacji malin i truskawek powinno przeprowadzać się około jednego do dwóch tygodni przed kwitnieniem roślin, oraz po rozwinięciu pierwszych kwiatów. Przegląda się kwiatostany oraz z 200 z nich strząsa się chrząszcze na podstawioną płytkę, tackę średnicy ok. 15 cm i liczy szkodniki. I w naszych ogrodach znalezienie i mechaniczne znalezienie chrząszczy i larw powinno być wystarczające. Na plantacjach znalezienie dwóch chrząszczy na dwustu kwiatostanach jest sygnałem do zwalczania szkodnika z użyciem środków chemicznych. Pamiętamy aby stosować środki ochrony roślin zgodnie z zaleceniami na etykiecie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska.

 

Opracowanie i fotografie Alina Zielińska Oddział Bielsko-Biała

 

Fot. 1 Chrząszcz...
Fot.2 Wyjedzona...
Fot. 3 Uszkodzony...
Fot. 4 Otwory na...
Fot. 5 Chrząszcz...
Fot. 6 Podgryziona...
Fot.7 Kwieciak na...