08 Czerwca 2020

"DONIESIENIA Z PÓL I OGRODÓW, CZYLI CO W TRAWIE PISZCZY". Chrabąszcz majowy. Drukuj


 

Towarzyszymy roślinom uprawnym i ozdobnym już od ich narodzin, bo to My nadzorujemy wytwarzanie zdrowego i dobrej jakości materiału siewnego i rozmnożeniowego. Towarzyszymy im w ciągu ich życia poprzez nadzór nad ich zdrowiem i poprawnym stosowaniem "leków" na różne przypadłości czyli środków ochrony roślin. Kiedy dojrzewają i pięknieją, oddajemy je do Państwa rąk, aby powstało coś pysznego albo coś pięknego...

 

 

 

Jest coraz cieplej, chętnie siadamy w ogrodzie ciesząc się ciepłem kolorami i zapachami. I wtedy nadlatują ogrodowe „helikoptery”, rzadko kto nie zareaguje uchylając się odruchowo przed jednym z największych mieszkańców ogrodów…

 

 

Chrabąszcz majowy - wiosenny olbrzym

 

 

Najczęściej pojawiają się w maju - stąd wzięła się ich popularna nazwa. Wśród drzew słychać wtedy wydawane podczas lotu charakterystyczne dźwięki dobierających się w pary chrabąszczy. W procesie odnajdywania partnerów działa wydzielany przez samice feromon zapachowy odbierany receptorami znajdującymi się na rozbudowanych wachlarzykowatych czułkach samców.

 

Postaci dorosłe owadów to dwu-trzy centymetrowe, brązowe chrząszcze. Żyją około dwóch tygodni nie czyniąc dużej szkody szybko regenerującym się koronom drzew. Jako prawdziwi smakosze soczystej „świeżynki” bukowej, klonowej czy brzozowej, zdążą one zaledwie pochrupać co nieco młodych listków. Co innego larwy. Żyjąc pod ziemią,  potrafią poczynić prawdziwe spustoszenie. Pędraki pierwszego stadium odżywiając się próchnicą i korzonkami traw nie są groźne dla upraw. Jednak wraz ze wzrostem, mając już pokaźne szczęki, żerują na coraz to grubszych częściach podziemnych. W końcowym efekcie uszkadzają cały system korzeniowy prawie wszystkich gatunków drzew i krzewów, stanowiąc zagrożenie dla szkółek i młodników. Charakterystycznym objawem, który świadczy o intensywnym żerowaniu pędraków jest usychanie sadzonek na znacznych obszarach młodego lasu. Natomiast w młodnikach powodują osłabienie drzewek ułatwiając wnikanie do rośliny patogenicznego grzyba jakim jest korzeniowiec wieloletni. Trudno się zatem nie zgodzić ze stwierdzeniem, że te piękne i pokaźnych rozmiarów owady, zupełnie niegroźne dla człowieka są jednak wrogami upraw i lasów.

 

Cały cykl rozwojowy chrząszczy trwa cztery lata. Dobrą metodą w walce z nimi jest… znajomość faktu w którym roku nastąpi rójka oraz jakie będzie jej nasilenie, aby przygotować się na skutki ich zmasowanych lotów. Duże korzyści przynosi profilaktyka polegająca na utrzymaniu zróżnicowanego składu gatunkowego drzew. Pomocni są także naturalni wrogowie chrabąszczy majowych, stanowiący dosyć pokaźną grupę. Są to między innymi: szpaki, drozdy, pustułki, sójki, a także nietoperze, dziki i krety.

 

Opracowanie i fotografie - Alina Zielińska WIORiN Oddział Bielsko-Biała

 

Fot. 1 Chrabąszcz...
Fot.2 Chrabąszcz...
Fot. 3 Postać...
Fot. 4 Chrabąszcz...