04 Maja 2020

"DONIESIENIA Z PÓL I OGRODÓW, CZYLI CO W TRAWIE PISZCZY". Drukuj

 

Towarzyszymy roślinom uprawnym i ozdobnym już od ich narodzin, bo to My nadzorujemy wytwarzanie zdrowego i dobrej jakości materiału siewnego i rozmnożeniowego. Towarzyszymy im w ciągu ich życia poprzez nadzór nad ich zdrowiem i poprawnym stosowaniem "leków" na różne przypadłości czyli środków ochrony roślin. Kiedy dojrzewają i pięknieją, oddajemy je do Państwa rąk, aby powstało coś pysznego albo coś pięknego...

 

Niedawno w ramach naszego cyklu „Doniesienia z pól i ogrodów czyli co w trawie piszczy” informowaliśmy o pojawieniu się w naszych ogrodach siejącej spustoszenie ćmy bukszpanowej. Niestety nie jest to jedyny szkodnik, którego o tej porze roku możemy spotkać na roślinach ozdobnych w naszych ogrodach - aktywne zaczynają być również mszyce i sieją spustoszenie. Wszędobylskie i trudne do zwalczenia…

 

 

Uwaga na mszyce! Wciąż ich więcej i więcej…

 

Mszyca, maleńki owad mierzący niespełna 4 mm, potrafi spowodować bardzo poważne uszkodzenia na wielu popularnych w Polsce roślinach ozdobnych. W moim ogrodzie znalazłam ją m.in. różach, ostrokrzewie, kalinie, jabłoni, bratkach i świerku. Mszyce żyją w licznych koloniach, w wielu pokoleniach i żywiąc się sokiem roślinnym, znacznie osłabiają zaatakowaną roślinę. Dodatkowo szkodniki te mogą przenosić liczne choroby wirusowe.

 

Charakterystycznym objawem obecności mszyc na roślinie jest lepka spadź na liściach, a także zwinięcia i zniekształcenia a czasem odbarwienia liści. Jeżeli na roślinie zaobserwowaliśmy pojedyncze osobniki, możemy mechanicznie niszczyć insekty, jeśli to możliwe można również usuwać porażone i zniekształcone części roślin z koloniami. Przy większej ilości szkodników możemy zastosować środki ochrony roślin dedykowane do zwalczania mszyc. Preparaty takie są dostępne we wszystkich sklepach ogrodniczych. Jeśli mszyce są trudno dostępne, schowane w pozwijanych czy pofałdowanych liściach lepszy efekt da zastosowanie środków systemicznych. Aby środki ochrony roślin o działaniu kontaktowym były skuteczne muszą spaść na owada co w przypadku „pochowanych” mszyc bywa trudne. Stąd częste uwagi że preparat nie działa. W przypadku znacznego opanowania rośliny przez mszyce zabiegi zwalczania należy powtarzać. Zawsze pamiętamy o właściwym zgodnym z etykietą stosowaniu środków ochrony roślin i priorytetowym traktowaniu zapylaczy poprzez stosowanie insektycydów jedynie wieczorem lub wczesnym rankiem. Wykorzystać możemy również samodzielnie przygotowane wywary z cebuli, czosnku, pokrzywy czy wrotyczu.

Im szybciej podejmiemy działania zwalczające mszyce, tym większa szansa na uratowanie roślin. Przyjrzyjmy się naszym roślinom już dziś, by w porę zareagować i uchronić je przed tym popularnymi w naszych ogrodach szkodnikami. Poniżej fotografie mszyc żerujących na różnych roślinach.

 

Opracowała Inspektor Marta Belka – WIORiN Katowice Oddział Kłobuck

 

Fotografie autorstwa Pani Marty Belki - WIORiN Katowice Oddział Kłobuck

Pani Zofii Ziebury - WIORiN Katowice Oddział Pszczyna

Pani Agnieszki Górskiej - WIORiN Katowice

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.

Mszyce na pędzie jabłoni
Mszyce na pędzie...
Przepełniona kolonia mszyc na pędzie róży
Przepełniona...
Kolonia mszycy na świerku.
Kolonia mszycy na...
Zwijanie liścia jabłoni w efekcie żerowania mszyc.
Zwijanie liścia...
Mszyce wędrujące po liściu liliowca.
Mszyce wędrujące po...
Forma uskrzydlona i wylinki mszycy
Forma uskrzydlona i...
Zerujące na nerwach liści mszyce powodują ich skracanie i zwijanie liści.
Zerujące na nerwach...
Zaatakowana roślina bratka.
Zaatakowana roślina...
Ten kwiat raczej nie ma szans.
Ten kwiat raczej...
Narada przed rozlotem na kolejne rośliny.
Narada przed...