16 Września 2019

Co zjada Bukszpany?? Drukuj

Rośliny z pozoru zdrowe, po odchyleniu gałązek, okazują się być zaatakowane od wewnątrz przez zielone gąsienice należące do gatunku Cydalima perspectalis (ćma bukszpanowa). Gąsienice te są bardzo żarłoczne i mogą powodować ogromne szkody w nasadzeniach bukszpanów zarówno w naszych ogrodach przydomowych jak i parkach. Początkowo larwy żerują wyjadając delikatniejsze fragmenty z górnej strony liścia i powodują ich zasychanie. Starsze gąsienice zjadają całe liście i młode pędy ogałacając krzewy, co w efekcie prowadzi do całkowitego zamierania roślin. Na zaatakowanych roślinach widoczne są duże ilości kału przyklejone do przędzy. W ciągu kilku tygodni ćma jest w stanie zniszczyć cały żywopłot bukszpanowy.

Motyl ten przybył do nas z Azji. W Polsce nie ma wrogów naturalnych, którzy ograniczaliby jego populację.

            W celu wykrycia szkodnika, zaleca się przeprowadzanie częstych lustracji roślin (nawet kilka razy w miesiącu). Należy sprawdzić dokładnie wnętrze każdego krzewu bukszpanu, czy nie ma gąsienic lub oprzędów zanieczyszczonych grudkami kału. W przypadku zaobserwowania szkodnika, gąsienice usuwać mechanicznie strząsając na folie rozłożone pod roślinami, a następnie uśmiercać. Czynność tą powtarzać kilkakrotnie aż do całkowitego usunięcia szkodników. Innym sposobem jest zmywanie gąsienic silnym strumieniem wody lub wycinanie i palenie zaatakowanych pędów.

            Skutecznym sposobem walki z ćmą są wszelkiego rodzaju tablice i opaski lepowe,  pułapki typu delta oraz pułapki lejkowe, do których przymocowany jest feromon wabiący samce motyli. Pułapki te należy umieścić w pobliżu bukszpanów od wiosny do jesieni, dzięki czemu można znacząco ograniczyć liczebność szkodników.

            Do zwalczania ćmy bukszpanowej można również wykorzystać zarejestrowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi środki ochrony roślin. Na dzień dzisiejszy  zarejestrowane są dwa środki ochrony roślin, których  substancją aktywną jest bakteria Bacillus thuringiensis. Obydwa służą do biologicznego zwalczania gąsienic motyli, jednak są przeznaczone do stosowania przez użytkowników profesjonalnych, tzn. mogą je zakupić oraz zastosować osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania bądź doradztwa dot. środków ochrony roślin. Użytkownicy nieprofesjonalni (właściciele ogródków przydomowych, działkowicze) mogą zastosować chemiczne środki na bazie acetamipridu, deltametryny i lambda-cyhalotryny  przeznaczone do ochrony roślin ozdobnych przed owadami.

            Jednocześnie przypomina się, że środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem (art. 35.1. ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r.)


lista aktualności