01 Października 2018

Ćma bukszpanowa - groźny szkodnik bukszpanów Drukuj

Szkody wywołane przez gąsienice motyla to przede wszystkim silna redukcja blaszki liściowej, która w konsekwencji prowadzi do zamierania całych roślin oraz zanieczyszczenia liści i gałęzi przędzą i kałem wydalanym przez larwy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wylot motyla przypada w terminie od kwietnia do września. Samice składają okrągłe, żółte jaja o średnicy 1 mm na spodniej stronie liści, w głębi zdrowej rośliny. Z jaj wylęgają się żarłoczne larwy. W Polsce rozwijają się 2 lub 3 pokolenia w ciągu roku. Zimują młode gąsienice drugiego pokolenia, w kokonach zrobionych z dwóch liści bukszpanu sklejonych przędzą. Szkodnik ten żeruje na różnych gatunkach z rodzaju Buxus.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przy zwalczaniu ćmy bukszpanowej w pierwszej kolejności należy przeprowadzić mechaniczne zwalczanie szkodnika. Czyli?.... ręcznie zebrać wszystkie stadia rozwojowe dostępne na krzewach, obciąć najmocniej zaatakowane gałęzie, zamieść larwy i poczwarki spadające pod rośliny w trakcie tych działań. Innym sposobem jest zmywanie gąsienic silnym strumieniem wody lub wycinanie i palenie zaatakowanych pędów. Zebrane owady, liście i gałęzie z objawami żerowania należy w sposób skuteczny i bezpieczny zutylizować.

Skutecznym sposobem walki z ćmą są wszelkiego rodzaju tablice i opaski lepowe, pułapki typu delta oraz pułapki lejkowe do których przymocowany jest feromon wabiący samce motyli. Pułapki te należy umieścić w pobliżu bukszpanów od wiosny do jesieni dzięki czemu można znacząco ograniczyć liczebność szkodników.

W chwili obecnej brak jest zarejestrowanych środków ochrony roślin do zwalczania ćmy bukszpanowej (patrz: aktualne Zalecenia Ochrony Roślin IOR-PIB). Skuteczne mogą być preparaty bakteryjne oparte na Bacillus thuringiensis, które ze względu na swoje bezpieczeństwo mogą być zastosowane również na obszarach leśnych i zieleni miejskiej.

 

Jednocześnie przypomina się, że środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem (art. 35.1. ustawy o środkach ochrony roślin z dnia

8 marca 2013r.)

 

Zamieszczone zdjęcia pochodzą ze zbiorów Laboratorium Wojewódzkiego w Katowicach.

Dodatkowe wiadomości na temat ćmy bukszpanoweji można znaleźć tutaj w  „Karcie wykrycia organizmu szkodliwego”