13 Lipca 2018

Brudnica - groźny szkodnik niszczący liście drzew Drukuj

W lipcu b.r. WIORiN w Katowicach otrzymał kilka zgłoszeń o masowym wystąpieniu groźnego i uciążliwego szkodnika drzew parkowych. Szkody w koronach drzew polegające na prawie całkowitej redukcji blaszki liściowej obserwowano w Raciborzu i Kłobucku. Uszkodzenia drzew spowodowały gąsienice brudnicy nieparki, które żerują w tym okresie bardzo intensywnie aby, mieć wystarczający zapas energii do przepoczwarczenia. Wylot tego motyla obserwowany jest w lipcu i w sierpniu. U dorosłych owadów widoczny jest dymorfizm płciowy, samice są większe i jaśniejsze od samców. Rójka odbywa się najczęściej wieczorami, samica składa do 800 jaj, z których wiosną wylęgają się młode gąsienice. Gąsienice są mocno owłosione z charakterystycznymi niebieskimi i czerwonymi kropkami na ciele. Owady te są polifagami, zjadają liście ok. 600 gatunków roślin (liście dębu, drzew owocowych, brzóz, lipy, wiązu, topoli, klonu i czeremchy, a nawet igły sosny). W sytuacji masowego pojawienia się gąsienic mogą doprowadzić do osłabienia roślin lub ich całkowitego zamierania.

 

Należy zwrócić uwagę na fakt, że przy zetknięciu się z larwami brudnicy nieparki mogą pojawić się alergie będące skutkiem podrażnienia skóry. U osób wrażliwych może wystąpić swędzenie, puchnięcie a nawet wysoka gorączka i silne bóle głowy. Uczulenie powodują znajdujące się na ciele gąsienicy drobne włoski, które łatwo się łamią. Bezwzględnie w czasie prac przy usuwaniu gąsienic należy stosować maseczki i odzież roboczą. Przy zwalczaniu brudnicy w pierwszej kolejności należy przeprowadzić mechaniczne zwalczanie szkodnika. Czyli?.... ręcznie zebrać wszystkie stadia rozwojowe dostępne na drzewach, obciąć najmocniej zaatakowane gałęzie, zamieść larwy i poczwarki spadające pod drzewa w trakcie tych działań. Zebrane owady, liście i gałęzie z objawami żerowania usunięte z drzew należy w sposób skuteczny i bezpieczny zutylizować. Zwalczanie chemiczne jest trudne i kosztowne ze względu na brak dostępności do owada który żeruje w koronach drzew.

 

W sadownictwie do zwalczania brudnicy nieparki stosuje się środki chemiczne o działaniu żołądkowym i kontaktowym. (patrz: aktualne Zalecenia Ochrony Roślin IOR-PIB). Skuteczne są również preparaty bakteryjne oparte na Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki, które ze względu na swoje bezpieczeństwo mogą być zastosowane również w obszarach leśnych i zieleni miejskiej. Zabieg należy przeprowadzić wiosną w okresie rozwijania się liści, bezpośrednio po wylęgnięciu się gąsienic z jaj kiedy to są one najbardziej wrażliwe na działanie preparatu.

 

Jednocześnie przypomina się, że środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem (art. 35.1. ustawy o środkach ochrony roślin z dnia

8 marca 2013r.)

 

Zamieszczone zdjęcia pochodzą ze zbiorów Oddziału w Raciborzu

i Laboratorium Wojewódzkiego w Katowicach.

 

Dodatkowe wiadomości na temat brudnicy nieparki można znaleźć tutaj 

w  „Karcie wykrycia organizmu szkodliwego”


lista aktualności