06 Września 2018

XVIII Dożynki Wojewódzkie we Włoszczowie Drukuj

W dniu 2 września br. we Włoszczowie odbyły się XVIII Dożynki Wojewódzkie we Włoszczowie. Rolnicy z całego Województwa przyjechali do Włoszczowy aby podziękować za tegoroczne zbiory. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mszą świętą. A stąd goście przeszli w barwnym, wesołym korowodzie na stadion sportowy. Prowadzili go starostowie dożynek Anna Chabior i Tomasz Ślęzak oraz marszałek województwa Adam Jarubas. Mieszkańcy każdego z 13 powiatów nieśli albo wieźli tradycyjne wieńce dożynkowe zrobione między innym ze zbóż. Za najpiękniejszy w tym roku uznano reprezentujący powiat ostrowiecki, wypleciony w Bałtowie.
Podczas imprezy poznaliśmy finalistów wojewódzkiego konkursu „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”. Wygrało gospodarstwo Renaty i Piotra Kuźniców z gminy Pacanów. Święto plonów jest również okazją do prezentacji lokalnych artystów, rękodzielników, a także dorobku świętokrzyskich instytucji kultury. Uczestnicy dożynek mogli skosztować produktów regionalnych przygotowanych przez Członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie oraz Członków Oddziału Świętokrzyskiego Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Tradycyjnego. Swoje wyrobi jak soki, musy i przeciery z ekologicznych swoich owoców i warzyw oferowało gospodarstwo z Daleszyc, jedyne w województwie, które może prowadzić u siebie sprzedaż detaliczną. Prosto od producentów można było kupić czosnek, jabłka, śliwki czy nabiał.

Gwiazdą imprezy była Shazza, znana piosenkarka disco-polo, pop i dance.
Po jej koncercie mieszkańcy kontynuowali zabawę z zespołem Camel.
Czytaj więcej: echodnia.eu

W Dożynkach Wojewódzkich udział wziął Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Pan Marek Chrapek oraz jego zastępca Pan Stanisław Nowak. Obaj zgodnie stwierdzili iż tegoroczna impreza kończąca sezon udała się wyjątkowo. Pogoda dopisała znakomicie, ludzie się bardzo zaangażowali we wszelkie przygotowania związane z organizacją przedsięwzięcia co było widać gołym okiem . ,,Z dużą przyjemnością wszyscy dali się porwać świetnej zabawie dożynkowej trwającej do późnego wieczoru. Tradycje Dożynkowe są pięknym zwyczajem i zawsze miłym spotkaniem wieńczącym ciężką pracę polskich rolników. Nigdy nie odmawiam sobie przyjemności udziału w tym wydarzeniu które napawa mnie ogromną radością i optymizmem związanym z polską wsią’’- podsumował Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Pan Marek Chrapek.