WIORiN w Kielcach Oddział w Busku Zdroju na Dożynkach w Sępichowie Drukuj
Odpowiadając na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Nowy Korczyn, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach z Oddziału w Busku Zdroju uczestniczyli w dniu 18.08.2024 r. w Dożynkach w miejscowości Sępichów w gminie Nowy Korczyn.
W ramach części oficjalnej Dożynek, odprawiona została Msza Święta polowa, którą celebrowali kapłani z okolicznych parafii Gminy Nowy Korczyn. Święto Plonów, czyli popularne Dożynki, to wyjątkowa forma podziękowania rolników za plony w danym roku. Uczestnikami tego wydarzenia byli rolnicy, którzy przybyli z całymi rodzinami, aby świętować zakończenie żniw oraz zaproszeni goście. Część obrzędowa dożynek rozpoczęła się przekazaniem przez Starostów Dożynek bochenka chleba gospodarzowi wydarzenia Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Nowy Korczyn. Jak nakazuje tradycja, bochenek ten został upieczony z mąki z tegorocznych zbóż. Następnie chleb został pokrojony i każdy z uczestników Dożynek mógł skosztować chleba z dożynkowego bochenka, rozdawanego wśród zgromadzonych przez starostów Dożynek. Następnie rozpoczęła się prezentacja wieńców dożynkowych wykonanych ze zbóż, owoców, warzyw oraz kwiatów, przez mieszkańców poszczególnych wsi gminy Nowy Korczyn. W prezentacji wieńców, w części artystycznej uczestniczyły panie z Kół Gospodyń Wiejskich gminy Nowy Korczyn.
Oprócz głównych punktów program , organizatorzy przygotowali liczne atrakcje towarzyszące, w tym stoiska z regionalnymi przysmakami, wystawy, wesołe miasteczko oraz dmuchane zamki dla najmłodszych.
Stoisko przygotowane przez nas cieszyło się dużą popularnością. Uczestnicy Dożynek zachęceni wyglądem naszego stoiska, chętnie do nas podchodzili. Ze względu na charakter naszej działalności, producenci rolni mieli wiele pytań dotyczących prowadzonej przez nich działalności rolniczej. Rolnicy pytali m.in. o zasady stosowania środków ochrony roślin, możliwość odbycia szkolenia uprawniającego do stosowania zabiegów ochrony roślin oraz czasu ważności atestu opryskiwacza. Osoby zainteresowane naszym stoiskiem otrzymywały gadżety z logo Inspekcji: długopisy, ołówki, breloczki oraz ulotki. Z plakatów i ulotek umieszczonych na stoisku można było uzyskać informujące o ochronie zapylaczy podczas stosowania środków ochrony roślin, i co może i powinien zrobić producent, aby płody rolne nie zawierały pozostałości po zastosowanych pestycydach. Rozdając balony z logo PIORiN dzieciom, pracownicy zapraszali rodziców do podejścia do stoiska i zabrania ulotek informacyjnych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się ulotki zawierające kolorowe zdjęcia owadów, potencjalnych szkodników upraw rolniczych i sadowniczych