Węgorek sosnowiec - kwarantannowy nicień. Drukuj
Od kilkunastu lat, inspektorzy WIOR i N Kielce Oddział Starachowice prowadzą monitoring pod kątem występowania szkodnika Węgorka sosnowca.
Węgorek sosnowiec (Bursaphelenchus xylophilus) to kwarantannowy nicień – jeden z najgroźniejszych szkodników drzewostanów sosnowych.
Powoduje on masowe zamieranie różnych gatunków sosny, jak Pinus silvestris, Pinus nigra czy Pinus pinaster i z tego powodu został objęty szczególnym nadzorem Komisji Europejskiej i EPPO.
Nicień pochodzi z Ameryki Północnej, występuje również w Japonii, Chinach, Republice Korei, Tajwanie, a od 1999 roku zadomowił się również w Europie, gdzie wyrządza straty w drzewostanach leśnych w Portugalii i Hiszpanii. Do zasiedlenia coraz to nowych obszarów i rozprzestrzeniania się w środowisku, węgorek wykorzystuje specjalne wektory, którymi są gatunki chrząszczy z rodzaju żerdzianka – Monochamus.
Również Polska, ze względu na sprzyjające warunki środowiskowe została zaliczona do obszarów wysokiego ryzyka.
Działania prewencyjne obejmują systematyczne lustracje drzewostanów sosnowych, jak również kontrole transportów drewna i opakowań drewnianych, które są przemieszczane w handlu międzynarodowym.
W ramach monitoringu instalowane są też pułapki feromonowe służące do odławiania chrząszczy żerdzianki sosnówki oraz pobierane są próby drewna.
Drzewa sosny opanowane przez węgorka nie wykazują specyficznych objawów chorobowych, które jednoznacznie wskazywałyby na obecność nicienia, dlatego też próby pobiera się z drzew osłabionych, z objawami żółknięcia i zamierania igieł, co może być konsekwencją występowania choroby więdnięcia sosny, której sprawcą jest właśnie węgorek.
W dotychczas pobranych próbach nie stwierdzono obecności nicienia.