Pobieranie prób do badań na obecność pozostałości środków ochrony roślin Drukuj
Pobieranie prób płodów rolnych na obecność pozostałości środków ochrony roślin, to jedno z głównych zadań Działu Ochrony Roślin i Nawozów. Próby pobiera się w ramach kontroli stosowania środków ochrony roślin, celem dbania o bezpieczeństwo produkcji zdrowej żywności.
Czynności te polegają na sprawdzeniu przestrzegania zasad prawidłowego stosowania środków ochrony roślin zarówno w uprawach konwencjonalnych, ekologicznych, jak również w systemie Integrowanej Produkcji Roślin. Obowiązkowym kontrolom podlegają wszyscy producenci rolni wytwarzający w swoich gospodarstwach płody rolne, takie jak owoce, warzywa oraz zboża.
W trakcie kontroli prawidłowości stosowania środków ochrony roślin w gospodarstwach, inspektorzy sprawdzają między innymi, przydatność sprzętu do zabiegów, z także posiadanie odpowiednich kwalifikacji w zakresie stosowania ś.o.r.
Kluczowym elementem kontroli, jest analiza dokumentacji dotyczącą wykonywanych zabiegów z zastosowaniem ś.o.r. w poszczególnych uprawach znajdujących się w kontrolowanym gospodarstwie. Sprawdzeniu podlega miedzy innymi dopuszczenie zastosowanego środka do stosowania w danej uprawie, ilość zastosowanego środka oraz przyczyna jego stosowania.
Biorąc pod uwagę zagrożenie jakie wynika z niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin w wiodących uprawach – inspektorzy podejmują decyzje dotyczącą pobrania próby płodów do ww. badań. Rośliny pobierane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny.
Próby przekazywane są w celu przeprowadzenia odpowiednich badań i analiz, do czołowych laboratoriów w Polsce, które posiadają odpowiednie akredytacje i certyfikaty.