07 Grudnia 2021

Pilotaż Testy paskowe Drukuj

Oddział w Kielcach WIORiN w Kielcach w ramach programu pilotażowego sprawdzał przydatność szybkich testów paskowych do wykrywania porażenia utajonego bulw ziemniaka przez bakterię Clavibacter sepedonicus w ziemniakach innych niż kwalifikowane sadzeniaki. Zaletą szybkich testów paskowych może być możliwość zastosowania ich w warunkach terenowych (w przypadku pozytywnego wyniku programu pilotażowego).

 

Przed przystąpieniem do pobierania próby, inspektorzy uzgodnili z podmiotem miejsce w gospodarstwie, w którym w miarę możliwości wraz z zachowaniem bezpieczeństwa fitosanitarnego będą mogli pobrać części przystolonowe, a także przeprowadzą test paskowy.

Inspektorzy byli wyposażeni w odzież ochronną (fartuchy, ochraniacze na buty i rękawice jednorazowego użytku), tak jak przy standardowym pobieraniu prób.

W pierwszej kolejności inspektorzy pobrali próbę 200 bulw. Z pobranej próby inspektorzy wyjmowali bulwy, czyścili część przystolonową bulwy z przylegającej ziemi i oczyszczoną przekazywali inspektorowi, który wycinał przy pomocy dołączonego narzędzia część przystolonową do probówki, a bulwę odkładano do drugiego worka (i tak wszystkie 200 bulw). Po zakończeniu pobierania fragmentów przystolonowych postępowano zgodnie z instrukcją badania opracowaną przez IHAR-PIB. Pobrane części przystolonowe ziemniaków umieszczono w woreczku, a następnie poddano procesowi maceracji przy użyciu probówki dołączonej do zestawu. Następnie włożono test paskowy do woreczka. Po 30 minutach odczytano wynik testu paskowego. Z czynności wykonywanych został sporządzony protokół, natomiast cały zużyty zestaw do pobrania oraz próby przekazano do Centralnego Laboratorium Oddział w Kielcach do dalszych badań.